Szczątki kilkunastu osób na placu budowy

Podczas prac budowlanych prowadzonych na terenie Zbąszynia w Wielkopolsce odnaleziono kilkunastu osób. Niewykluczone, że są to z ów II wojny światowej. Na miejsce wezwano antropologa.

– Szkielety ujawniono w trakcie prac budowlanych. podnosiła ziemię i zauważono je podczas przerzucania jej na wywrotkę – mówi prok. Marcin Jakubowski, zastępca prokuratora rejonowego w Nowym Tomyślu.

Na miejsce znaleziska wezwano ę i prokuratora. Pojawił się również biegły z zakresu antropologii.

Wstępne ustalenia mówią, że w ziemi znajdowały się ok. 12-15 osób. ści zostały zabezpieczone i zostaną poddane szczegółowym badaniom.

Biegła antropolog oceniła, że kości znajdowały się w ziemi od 80 do 120 lat. Z kolei okoliczni mieszkańcy przekazali, że w czasie II wojny światowej w okolicy był obóz pracy. Niewykluczone więc, że znalezione kości należą do ofiar wojennych.

– Będziemy badać kontekst historyczny, co mogło być w tym miejscu podczas wojny – powiedział prok. Jakubowski.

Niestety, nie udało się ustalić sposobu pochówku ani ułożenia szczątków w ziemi. Przed przyjazdem służb i biegłego z zakresu antropologii, koparka mocno naruszyła ziemię. Wiadomo jedynie, że przy kościach nie znajdowały się żadne okucia trumien, czy fragmenty guzików, ubrań bądź medalików.

O znalezisku został powiadomiony Instytut Pamięci Narodowej.

Jak przekazała miejsce, w którym odnaleziono kości zostało zabezpieczone i nie jest w tej chwili dostępne dla żadnych osób postronnych. Obszar znajdujący się na terenie budowy został wydzielony i wyłączony z użytku.

Źródło: tvn24.pl

#BejmyNEWSSzczątki kilkunastu osób na placu budowy