We wtorek o godzinie 15:30 zakończono neutralizację stukilogramowej bomby, którą pod koniec listopada znaleziono na terenie Ośrodka Specjalistycznych Szkoleń Straży Granicznej w Lubaniu w województwie dolnośląskim. Niewybuch przeleżał pod ziemią 75 lat.
Neutralizacja niewybuchu rozpoczęła się o godzinie 10:25. Saperzy poddali bombę deflagracji, czyli wypaleniu materiału wybuchowego. Po wypaleniu się 30 kilogramów, specjalny robot sprawdził niewybuch. Kiedy okazało się, że w pocisku nadal znajduje się materiał wybuchowy, saperzy poddali niewybuch kolejnej deflagracji. Udało się wypalić kolejne 20 kilogramów materiału wybuchowego i całkowicie zneutralizować bombę. Wypalony niewybuch, który nie zagrażał już bezpieczeństwu, bezpiecznie wywieziono.
– Niewybuch nawet dziś – po upływie kilkudziesięciu lat – jest niebywale groźny. Posiada dwa nieuzbrojone zapalniki różnego typu, a w środku może znajdować się około 50 kilogramów samego materiału wybuchowego – mówił Radosław Mazur, dowódca patrolu saperskiego 23. Pułku Artylerii z Bolesławca.
Wcześniej saperzy zbudowali wokół znaleziska sarkofag z wałów i ścian ziemnych, wykopali rowy i dodatkowo zabezpieczyli miejsce workami z piaskiem.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas akcji neutralizacji bomby, podjęto decyzję o ewakuacji okolicznych mieszkańców. We wtorek, 15 grudnia pomiędzy godziną 6:00 a 9:00 wszyscy musieli opuścić swój domy. W obrębie pół kilometra od miejsca znalezienia niewybuchu, nikt nie mógł przebywać na wolnym powietrzu.
W zabezpieczeniu miejsca neutralizacji uczestniczyli strażacy, policjanci, Straż Graniczna z Lubania, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu lubańskiego, żołnierze 16. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej i Straż Miejska. W gotowości było również pogotowie ratunkowe.
Akcja saperów zakończyła się o godzinie 15:30. Kolejnym etapem prac związanych z neutralizacją niewybuchu będzie rozbiórka sarkofagu i uporządkowanie terenu.
Na stukilogramową bombę lotniczą FAB-100 natrafiono pod koniec listopada podczas prac budowlanych prowadzonych na terenie Ośrodka Specjalistycznych Szkoleń Straży Granicznej w Lubaniu w województwie dolnośląskim. Jak mówił Radosław Mazur, bomba produkcji radzieckiej spadła w 1945 roku i nie eksplodowała. Wbiła się na głębokość trzech metrów i przeleżała pod ziemią do dnia dzisiejszego.
Źródło: lubanski.eu