Rząd oraz przedstawiciele państwowej i ochotniczej straży pożarnej podjęli współpracę w realizacji Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19. Strażacy otrzymają środki ochronne niezbędne do przeprowadzenia bezpiecznych i skutecznych szczepień. Z kolei członkowie OSP wesprą rząd w edukacji społeczeństwa oraz motywowaniu obywateli do decyzji o przystąpieniu do programu.
W piątek, 18 grudnia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak oraz prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Waldemar Pawlak podpisali list intencyjny będący deklaracją współpracy w ramach walki z COVID-19.
Dzięki deklaracji mieszkańcy mniejszych miejscowości będą mieli zapewniony dostęp do szczepień na koronawirusa. Do punktów szczepiennych będą ich dowozić strażacy.
– Podpisujemy deklarację, dzięki której osoby, które mają ograniczoną mobilność, a mieszkają w mniejszych gminach, gminach wiejskich oraz wiejsko-miejskich, będą, dzięki strażakom ochotnikom oraz PSP, miały zagwarantowany dojazd do punktów szczepień – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk.
PSP będzie koordynowała dowożenie mieszkańców kraju do punktów szczepień. W związku z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19 trwa spotkanie komendanta głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka z przedstawicielami rządu i władzami ZG ZOSP RP.
➡ https://t.co/OpotphW4L5 pic.twitter.com/xBsUe5GJNh— Państwowa Straż Pożarna (@KGPSP) December 18, 2020
Jak informuje Kancelaria Premiera, ”zgodnie z treścią podpisanego listu intencyjnego, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zobowiązała się do przekazania Związkowi OSP RP środków ochronnych niezbędnych do realizacji procesu szczepień. Koordynacją akcji zajmie się Państwowa Straż Pożarna”.
Członkowie ochotniczych straży pożarnych włączą się również w proces komunikacji i edukacji społeczeństwa w zakresie szczepień na COVID-19. Celem wspólnych działań będzie budowanie zaufania do Narodowego Programu Szczepień i samej szczepionki na koronawirusa.
Uprawnieni strażacy-ratownicy OSP, wspólnie z innymi służbami mundurowymi przystąpią do programu szczepień w pierwszym etapie.
– Jesteśmy przygotowani do tego, aby w pierwszej kolejności zaszczepić wszystkich funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i ponad 200 tys. ochotników OSP – zapewnił komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak.
Źródło: polsatnews.pl