Straż Graniczna przejęła 4 tony nielegalnego tytoniu

z Jeleniej w województwie śląskim przejęła i zabezpieczyła cztery tony nielegalnego tytoniu. , które mógł ponieść oszacowano na ponad cztery miliony złotych.

W czwartek, 3 grudnia funkcjonariusze Straży Granicznej z Jeleniej Góry prowadzili rutynowe na drodze wojewódzkiej nr 374.  Ich zainteresowanie wzbudził bus, który próbowali zatrzymać do kontroli. nie zwracał jednaj uwagi na sygnały nakazujące zatrzymanie pojazdu i zaczął uciekać. Po krótkim pościgu samochód został .

W trakcie przeszukania pojazdu funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli krajankę tytoniową. Nielegalny towar o wadze 900 kilogramów przewożony był w 45 workach. Na miejscu zatrzymano 50-letniego kierowcę busa oraz 26-letniego pasażera. Obaj zostali przewiezieni na komendę Straży Granicznej.

W toku dalszego śledztwa zatrzymano kolejnych dwóch mężczyzn w wieku 31 i 40 lat, którzy zostali przyłapani podczas obsługi maszyn służących do cięcia tytoniu.

Podczas zatrzymania i przeszukania pomieszczeń, funkcjonariusze zabezpieczyli 158 worków z krajanką tytoniową. Dodatkowo na miejscu znaleziono osiem wiązek liści o łącznej wadze 224 kilogramów.

– Łącznie funkcjonariusze zapobiegli wprowadzeniu na rynek 4,3 tony nielegalnego tytoniu o wartości blisko 3 milionów złotych. Z tytułu niezapłaconych podatków Skarb Państwa mógł stracić ponad 4,5 miliona złotych – przekazała mjr Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Rejonowy w Świdnicy na wniosek prokuratora zastosował wobec jednego z podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego na trzy miesiące. Pozostali zatrzymani zostali objęci dozorem policyjnym. Sąd zastosował wobec mężczyzn również poręczenia majątkowe.

Źródło: swidnica24.pl

#BejmyNEWSStraż Graniczna przejęła 4 tony nielegalnego tytoniu