Spłonął 500–letni dąb będący pomnikiem przyrody

W piątek w miejscowości Traczyka w województwie kujawsko-pomorskim spłonął 500-letni ”Dąb Rzeczypospolitej” nazywany również „”Dębem Jagiełły”. nie wykluczają .

Do zdarzenia doszło w piątek, 25 grudnia ok. godziny 11:00. ”Dąb Rzeczypospolitej” nazywany również ”Dębem Jagiełły” liczący 500 lat spłonął niemal doszczętnie.

– Po przyjeździe ów dąb był już powalony i płonął. Pożar został ugaszony i nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia – poinformował oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Brodnicy kpt. Krzysztof Natucki.

Prawdopodobną przyczyną pożaru pomnika przyrody było podpalenie. W akcji gaśniczej uczestniczyło pięć zastępów straży pożarnej.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji ów Państwowych w Toruniu wyznaczył 10 tys. zł nagrody za w ujęciu sprawcy podpalenia. “Ta ogromna strata i bolesne doświadczenie potęgują się, kiedy uświadomimy sobie, że w lasach nadleśnictwa Brodnica nigdy nie dochodziło do podpaleń lasu. To nie był przypadek, lecz celowe działanie podpalacza, dlatego prosimy wszystkich, którzy posiadają informacje w ustaleniu sprawcy tej przyrodniczej zbrodni o kontakt z ą” –  napisał w specjalnym oświadczeniu Dyrektor RDLP w Toruniu.

”Dąb Rzeczypospolitej” rósł na terenach rezerwatu Jar Brynicy w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. Pomnik przyrody miał 33 metry wysokości i 650 centymetrów obwodu w pierśnicy.

W drzewie znajdowała się duża dziupla.

Źródło: polsatnews.pl

#BejmyNEWSSpłonął 500–letni dąb będący pomnikiem przyrody