Simmering – czym są pierścienie uszczelniające wał obrotowy?

Simmeringi to bardzo ważne uszczelnienia obrotowe, odpowiadające za odpowiednie utrzymanie środka smarnego wewnątrz części. Pierścienie uszczelniające są elementem, bez którego wiele maszyn nie jest w stanie funkcjonować, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na tego typu uszczelkę.

Simmeringi – co to jest?

Simmeringi składają się z wargi uszczelniającej wał oraz zewnętrznej części w kształcie walca, która pokryta jest elastomerem. Pierścienie uszczelniające montuje się pomiędzy ruchome elementy maszyn, urządzeń oraz innego typu sprzętów. Uszczelnienie typu simmering ma tu za zadanie utrzymać wewnątrz środek smarny oraz zapobiec dostaniu się zanieczyszczeń.

Pierścienie uszczelniające dzielą się na dwa typy. Pierwszy z nich to simmeringi typu A, czyli uszczelki jednowargowe. Uszczelnienia typu AO są natomiast oferują dodatkową wargę przeciwpyłową.

Z jakich materiałów są produkowane są simmeringi? FKM, NBR, VMQ, ACM

Uszczelnienia w dzisiejszych czasach to nie jedna i ta sama guma, ale szeroka gama produktów z różnego rodzaju tworzyw o odmiennych właściwościach. Tak samo sytuacja wygląda, jeśli chodzi o simmeringi. Różnorodne materiały, z których produkowane są elementy uszczelniające, pozwalają na dopasowanie ich pod konkretne potrzeby danej maszyny. Warto jednak pozostawić dobór surowca, z którego zostanie wykonany simmering, specjalistom zajmującym się tematem uszczelnień, gdyż nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Przy doborze surowca należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: zakres temperatur występujących w miejscu przeznaczenia, występowanie substancji chemicznych, różnego typu cieczy czy innych niesprzyjających czynników.

Jednak simmeringi są najczęściej produkowane z następujących materiałów:

  • NBR, inaczej zwany kauczukiem nitrylowym. NBR jest surowcem odpornym na oleje, smary, płyny hydrauliczne oraz benzynę. Simmeringi wykonane z NBR są ponadto niewrażliwe na działanie alkoholi, wodnych roztworów soli oraz rozcieńczonych kwasów i zasad. Pierścienie uszczelniające z kauczuku nitrylowego mogą być wykorzystywane w miejscach, gdzie temperatura waha się w granicach od -30 do 100 stopni Celsjusza;
  • FKM, który możemy znaleźć również pod takimi nazwami jak FPM czy Viton. fluorowy, czyli FKM to materiał charakteryzujący się odpornością na oleje mineralne, węglowodory, płyny hydrauliczne oraz kwasy nieorganiczne. Pierścienie uszczelniające wykonane z Vitonu są niewrażliwe na UV, ozon oraz różnego rodzaju środki chemiczne. Uszczelnienia z kauczuku fluorowego wytrzymują temperaturę sięgającą 200 Stopni Celsjusza;
  • VMQ, czyli materiał znany jako kauczuk silikonowy. Simmeringi wykonane z kauczuku silikonowego są odporne na oleje i smary mineralne, rozcieńczone roztwory soli oraz alkohole. Dodatkowo pierścienie uszczelniające VMQ mogą być stosowane w miejscach, gdzie temperatura waha się w granicach od -50 do 200 stopni Celsjusza;
  • ACM, czyli kauczuk akrylowy. Pierścienie uszczelniające wału obrotowego są odporne na działanie olei mineralnych oraz wody. Kauczuk akrylowy jest ponadto materiałem niewrażliwym na działanie temperatur sięgających od -25 do 150 stopni.

W jaki sposób działa simmering?

Sposób działanie pierścieni uszczelniających wał obrotowy nie jest skomplikowanym procesem. Część zewnętrzna, czyli metalowy pierścień, opiera się o inne elementy, natomiast elastyczna warga uszczelniająca dzięki sprężynie dociskana jest do powierzchni wału. Wał pokryty olejem, w momencie wykonywaniu ruchu obrotowego, zabezpieczony jest przez gumę uszczelniająca, w celu zapobiegnięcia wydostania się warstwy smarnej na zewnątrz. Wargi uszczelniające zatrzymują również olej wtedy, kiedy wał nie obraca się.

Warto wiedzieć, że bardzo ważna jest tu grubość warstwy smarnej. Grubość ta wynika z równowagi sił działających na pierścienie uszczelniające – siły hydrodynamicznej oraz sił promieniowych. Jeśli chodzi o siły promieniowe, tu należy zachować szczególną czujność. Zbyt wysoka siła promieniowa może doprowadzić do zmniejszenia żywotności uszczelnienia. Natomiast w odwrotnej sytuacji, czyli wtedy, kiedy siła jest zbyt niska, zaburzona może zostać szczelność.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/

Artykuł sponsorowany

#BejmyFinanseSimmering – czym są pierścienie uszczelniające wał obrotowy?