Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry został złożony przez posłów Koalicji Obywatelskiej już na początku października. Podczas wtorkowego głosowania Sejm ten wniosek odrzucił.
Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry złożyli na początku października posłowie Koalicji Obywatelskiej. W uzasadnieniu wniosku możemy przeczytać, że ma on na celu “zahamowanie szkodliwej i koniunkturalnej działalności Zbigniewa Ziobro, odpowiadającego za fatalny stan polskiego wymiaru sprawiedliwości”.
Podczas posiedzenia Sejmu głos zabrał szef Platformy Obywatelskiej, a jednocześnie poseł wnioskodawca Borys Budka, który tłumaczył, że wniosek o wotum nieufności jest aktem oskarżenia za zniszczenie Ministerstwa Sprawiedliwości. Poseł PO podkreślał, że Zbigniew Ziobro wspólnie z Jarosławem Kaczyńskim stworzyli z prokuratury i sądownictwa mechanizm zastraszania obywateli.
Szef PO oskarżył rządzących o wzniecanie agresji wśród Polaków i doprowadzenie do wojny światopoglądowej w samym środku pandemii, narażając tym samym zdrowie i życie Polek i Polaków. „Będziecie mieli krew na rękach” – powiedział Borys Budka z mównicy sejmowej.
W związku z kwarantanną, jaką Zbigniew Ziobro odbywa po kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem, uczestniczył we wtorkowym posiedzeniu Sejmu w trybie zdalnym.
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślał, że trwające od czwartku protesty są nielegalne i nie mają nic wspólnego z demokracją. Dodał też, że metody, jakimi na ulicach całej Polski posługują się manifestujący są niezgodne z porządkiem prawnym i należy je powstrzymać.
Sam wniosek o wotum nieufności minister sprawiedliwości nazwał demagogią, a zarzuty kierowane pod swoim adresem uznał za fałszywe.
Głos w sprawie zabrał również premier Mateusz Morawiecki, broniący Zbigniewa Ziobrę jako ministra, który “podjął się dzieła naprawy ministerstwa, które w tym jądrze nieprawidłowości, niedoskonałości, jądrze też bardzo często niedobrych i złych postępowań i antywartości, się znajdowało”. Premier zapowiedział, że reforma wymiaru sprawiedliwości, która ma na celu ochronę wszystkich obywateli, a przede wszystkim tych najsłabszych, będzie kontynuowana.
Podczas wieczornego głosowania, Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. Za przyjęciem wniosku głosowało 217 posłów, 232 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Źródło: tvn24.pl