Ścieki po raz kolejny zrzucone do Wisły

”Zgodnie z naszymi ostrzeżeniami podziemny jest niewydolny i nadmiar ścieków właśnie jest kolejny raz zrzucany do Wisły. Przypominam, że MPWiK nie ma na ten zrzut pozwolenia i są to działania bezprawne!” – informował w mediach społecznościowych Prezes Wód Polskich .

Już na początku grudnia Prezes Wód Polskich informował, że jedna rura przesyłowa, którą z lewobrzeżnej Warszawy spływają do oczyszczalni ”” nie rozwiąże problemu. Daca ostrzegał, że ”podczas pogody deszczowej lub podczas roztopów śniegu, jak również podczas godzin szczytowych, może dochodzić do zrzutów nieoczyszczonych ścieków kolektorem burzowym” do Wisły.

Zastrzeżenia dotyczące nowego rozwiązania ze ściekami z lewobrzeżnej Warszawy prezes Wód Polskich Przemysław Daca zgłosił do stołecznego ratusza. W liście skierowanym do prezydenta Rafała Trzaskowskiego wskazywał również na możliwość uszkodzenia wałów przeciwpowodziowych.

We wtorek, 22 grudnia Prezes Wód Polskich poinformował w mediach społecznościowych, że ”podziemny rurociąg jest niewydolny i nadmiar ścieków właśnie jest kolejny raz zrzucany do Wisły”.

Jak wyjaśnił Daca zrzut do Wisły jest ”mieszaniną ścieków bytowych, przemysłowych i poszpitalnych z wodami opadowymi. To tzw. ścieki komunalne”.

Przemysław Daca przekazał, że we wtorek do Wisły trafiło 91 151 metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków.

Na Przemysław Dacy odpowiedział rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Marek Smółka, który podkreślił, że ” podobnie jak inne miasta dokonuje zrzutów burzowych. Zbudowany przez nas jest wydolny dla pogody suchej”.

W sprawie niewydolności przesyłu rurociągu położonego pod dnem Wisły wypowiedziała się również zastępca rzecznika prasowego MPWiK Marta Pytkowska, która poinformowała, że MPWiK jest w trakcie realizacji inwestycji związanej ze zwiększeniem możliwości przepływu ścieków.

–  W grudniu 2020 r. MPWiK ogłosiło przetarg na budowę drugiego rurociągu pod Wisłą, który ma zostać oddany do użytkowania w połowie r. Równolegle prowadzone będą prace w dotychczasowym układzie przesyłowym – przekazała Pytkowska.

Źródło: polsatnews.pl

#BejmyNEWSŚcieki po raz kolejny zrzucone do Wisły