Są już pierwsze polskie truskawki. Ale ile kosztują…!

truskawki fot. L. Łada

W sklepach i na straganach już bez problemu można kupić krajowe truskawki, choć zazwyczaj są to jeszcze truskawki spod folii, a więc droższe. Ile kosztują? Sporo, ale, co ciekawe, owoce są tańsze niż rok temu.

W hurcie w Broniszach krajowe truskawki kosztują od 10 do 20 zł za kg. Od ubiegłego tygodnia ceny spadły więc o około 2 zł. Truskawki importowane można kupić od 11 zł 17 zł. Oczywiście na straganach truskawki są droższe, a jeszcze droższe w sklepach.

Na straganie ceny zaczynają się od 13 zł za kilogram, ale żeby na takie trafić, trzeba mieć sporo szczęście, no i lepiej im się przed kupnem dobrze przyjrzeć. Natomiast w sklepach ceny zaczynają się od 17 zł, ale na taką cenę też trzeba trafić. Najczęściej spotykany przedział cenowy to 20-30 zł. Tańsze mogą być też importowane truskawki, choć nie zawsze sprzedawcy przyznają się do tego, że są z importu, co swego czasu wyśledziła w sklepach i na straganach AgroUnia.

Jak więc odróżnić truskawkę krajową od zagranicznej? Te z importu mogą być tańsze – ale też mogą zawierać więcej chemii, bo przecież musiały przetrwać podróż. Dlatego zawsze warto dokładnie oglądać opakowania kupowanych owoców i nie zadowalać się enigmatycznym określeniem, że „z Polski”.

Sprzedawane w opakowaniach powinny mieć pełną nazwę producenta i dane adresowe. A jeśli kupujemy na kilogramy na straganie, to wypytajmy sprzedawcę. Zawsze też warto zwrócić uwagę na szypułki owoców: truskawki, które przyjechały z drugiego końca Europy, na pewno nie będą mieć szypułki zwiędnięte i nie ta zielone jak te, które na stragan kilka godzin temu przywędrowały z pola.

Podziel się: