Więcej

    Ruszył Narodowy Program Szczepień na koronawirusa

    Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ruszył Narodowy Program Szczepień na SARS-CoV-2. Od dzisiaj mogą się już zgłaszać podmioty lecznicze, które chcą uczestniczyć w programie. Celem jest wyłonienie placówek medycznych, z których powstanie siec punktów szczepień zlokalizowanych w każdej gminie.

    Jak przekazał podczas piątkowej konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, właśnie został uruchomiony Narodowy Program Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Od dzisiaj do 11 grudnia Narodowy Fundusz Zdrowia zbiera elektroniczne deklaracje od podmiotów leczniczych, które chcą przystąpić do programu. Celem jest stworzenie sieci placówek medycznych w taki sposób, aby w każdej gminie istniała możliwość zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi.

    https://twitter.com/NFZ_Centrala/status/1334801551941103617

    Po pierwszym etapie zgłoszeń, kiedy będzie wiadomo ile i w jakich miejscowościach są zlokalizowane placówki, które przystąpią do sieci punktów szczepień, rząd podejmie decyzję o możliwości wykorzystania szpitali w dużych miastach jako dodatkowych punktów masowych szczepień.

    – 15 grudnia na internetowej stronie dedykowanej programowi szczepień pojawią się informacje o wszystkich zgłoszonych punktach, w których będzie można się zaszczepić – poinformował Michał Dworczyk.

    Do programu szczepień mogą zgłosić się wszystkie podmioty prowadzące działalność leczniczą; przychodnie, placówki Podstawowej Opieki Medycznej, ambulatoria, czy lekarze posiadający prywatną praktykę lekarską. Ważne jest, aby program szczepień nie zakłócił normalnego funkcjonowania danej placówki, a jednocześnie wykonywał szczepienia terminowo. Dworczyk powiedział, że program masowych szczepień nie może być uciążliwy dla żadnego z pacjentów.

    Wśród wymagań jakie muszą spełnić podmioty przystępujące do Narodowego Programu Szczepień jest m. in. dostępność dla pacjentów minimum pięć dni w tygodniu, chociaż preferowane będą jednostki, które zgłoszą posiadanie co najmniej jednego zespołu szczepiennego przez siedem dni. Ponadto w placówce musi znajdować się minimum jeden zespół szczepienny wyjazdowy. Trzecim wymogiem stawianym podmiotom leczniczym jest możliwość wykonania 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół szczepienny.

    Ważnym kryterium przy wyborze placówek będą również warunki lokalowe, a więc możliwość odizolowania osób szczepionych od pozostałych pacjentów.

    Szacuje się, że w programie szczepień na koronawirusa weźmie udział ok. 40-50 tys. pracowników medycznych. W każdej gminie ma powstać co najmniej jeden punkt szczepień, co pozwoli na dotarcie do osób, które nie będą mogły same przyjść do placówki, jak chociażby osoby niepełnosprawne.

    Decyzję o zakwalifikowaniu do szczepienia będzie mógł podejmować każdy lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Samo szczepienie będzie mogło być wykonane przez  personel medyczny, również przez pielęgniarki i ratowników.

    Źródło: polsatnews.pl

    WiadomościRuszył Narodowy Program Szczepień na koronawirusa