Rozpoczyna się wypłata dodatkowych emerytur

fot. PhotoMIX-Company - pixabay.com

1 kwietnia rozpocznie się wypłata trzynastej emerytury. Świadczenie przysługuje w wysokości najniższej emerytury, czyli 1250,88 złotych brutto – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

To już kolejny rok, w którym emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie w postaci trzynastej emerytury. Pieniądze są wypłacane z urzędu i, aby je otrzymać, nie trzeba wypełniać żadnych dodatkowych dokumentów czy deklaracji.

Pierwsze osoby otrzymają dodatkową emeryturę już 1 kwietnia. Większa część emerytów i rencistów otrzyma świadczenie jeszcze w tym miesiącu, w ”terminie wypłaty świadczeń przypadającym w kwietniu” – zapowiedziała Maląg w rozmowie z PAP, na którą powołuje się TVN24.

Świadczenie w stałej wysokości dla wszystkich wynosi 1250,88 zł brutto. Taką kwotę otrzymają również ci świadczeniobiorcy, których emerytury czy renty są niższe od gwarantowanej najniższej emerytury.

Łącznie dodatkowe świadczenie otrzyma 9,8 mln osób. Na wypłatę dodatkowej emerytury rząd przeznaczył 12,2 mld zł.

Tzw. trzynastka nie jest wliczana do dochodu i nie wpływa na uprawnienia do ubiegania się o dodatkowe świadczenia, dodatki, zasiłki czy inną pomoc, jak chociażby ulga rehabilitacyjna.

Jak informuje TVN24, trzynastkę otrzymają osoby, które pobierają emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Podziel się: