Roman Giertych nie jest podejrzany. Uchylono środki zapobiegawcze

Rejonowy w Poznaniu uchylił wszystkie środki zapobiegawcze zastosowane wobec Romana Giertycha w sprawie o wyprowadzenie pieniędzy ze spółki . Tym samym nie jest podejrzanym w sprawie.

Posiedzenie sądu było niejawne. Po jego zakończeniu adwokat Jakub Wende, który bronił Giertycha poinformował, że sąd w całości podzielił zdanie obrońców i uchylił skarżone postanowienie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

– Sąd potwierdził wcześniejsze postanowienia tutejszego Sądu Rejonowego w sprawie aresztu co do innych osób, oraz postanowienia Sądu Okręgowego, który rozpatrywał prokuratury na to postanowienie, ale nadto przede wszystkim przyznał nam rację, że mecenas Giertych w tym postępowaniu nie ma statusu podejrzanego – powiedział adwokat.

Sąd Rejonowy w Poznaniu uznał, że nie potrafiła w żaden sposób uprawdopodobnić winy Romana Giertycha.

Jednocześnie sąd uznał, że zachowanie prokuratury nosiło ślady naruszenia prawa. Usiłowanie postawienia ów Giertychowi w ciężkim stanie zdrowia, w jakim wówczas znajdował się adwokat, było nieetyczne.

– Pan mecenas Giertych nie jest podejrzanym w tej sprawie. A gdyby tego typu teoretyczne założenie poczynić, to (…) materiał dowodowy nie daje zdaniem sądu podstaw, do tego, żeby twierdzić, że pan mecenas Giertych popełnił jakiekolwiek przestępstwo – poinformował Wende.

Roman Giertych jest jedną z 12 osób zatrzymanych w sprawie wyprowadzenia pieniędzy ze spółki Polnord i działania na jej szkodę. w połowie października usłyszeli dotyczące przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy.

Podczas październikowego przeszukania kancelarii i domu Romana Giertycha, mężczyzna zasłabł i trafił do warszawskiego szpitala. Po kilku dniach, mimo złego stanu zdrowia, przedstawiono mu zarzuty. Zdaniem obrońców było to działanie nieskuteczne, a ich klient w trakcie ich ogłaszania był nieprzytomny.

Sąd na wniosek prokuratury zastosował wówczas środek zapobiegawczy w postaci mln zł poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji i zakazu kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi w sprawie. Obrońcy adwokata złożyli do sądu zażalenie na tę decyzję.

Ogłoszone w czwartek przez Sąd Rejonowy w Poznaniu postanowienie dotyczące uchylenia wszystkich środków zapobiegawczych wobec mecenasa Giertycha jest prawomocne.

Źródło: polsatnews.pl

#BejmyNEWSRoman Giertych nie jest podejrzany. Uchylono środki zapobiegawcze