Więcej

  Rekordowa waloryzacja emerytur. O ile wzrosną?

  9,7 proc. Tyle może wynieść waloryzacja emerytur w przyszłym roku. Wzrosną także dodatki do emerytur, w tym pielęgnacyjny i kombatancki. To rekordowa waloryzacja, którą emeryci zawdzięczają… inflacji.

  Waloryzacja emerytur polega na pomnożeniu kwoty przez wskaźnik waloryzacji. A wskaźnik waloryzacji otrzymuje się przez dodanie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, czyli inflacji, w poprzednim roku kalendarzowym do co najmniej 20 proc. realnego (czyli uwzględniającego inflację) wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

  Według najnowszych danych inflacja wynosi już 7,8 proc., a wszystko wskazuje an to, że w grudniu będzie jeszcze wyższa i w efekcie może to dać nawet 9,7 proc. waloryzacji świadczeń — szacuje “Super Express”. I o tyle właśnie wzrosną emerytury oraz dodatki przysługujące seniorom, takie jak pielęgnacyjny, kombatancki czy kompensacyjny.

  W przeliczeniu na złotówki emerytura w wysokości 1500 zł może być wyższa od marca 2022 nawet o 200 zł brutto, a to najwięcej od kilkunastu lat. Tyle że tej podwyżki, choć tak wysoka, emeryci raczej nie zauważą. Z powodu inflacji cała nadwyżka i tak pójdzie na zakupy i opłaty.

  Źródło: Business Insider Polska

  WiadomościRekordowa waloryzacja emerytur. O ile wzrosną?