Więcej

  Putin porównał Rosję do J.K. Rowling, autorki Harry’ego Pottera. Pisarka błyskawicznie zareagowała

  W najnowszym przemówieniu Władimir Putin stwierdził, że Zachód dyskryminuje Rosję i porównał jej sytuację do sytuacji słynnej pisarki J.K. Rowling, która zmaga sie z krytyką po swoich wypowiedziach dotyczących LGBT.

  Przemówienie było transmitowane przez telewizję publiczną i każdy mógł usłyszeć, jak Władimir Putin porównuje Rosję do twórczyni postaci Harry’ego Pottera. Jego zdaniem Zachód dyskryminuje Rosję i jej historię, izoluje ją od innych krajów, a Hollywood ignoruje osiągnięcia Armii Czerwonej w czasie drugiej wojny światowej. Nazwał to traktowanie Rosji “cancel culture”, czyli zjawiskiem, gdy osoba publiczna zostaje poddana społecznemu ostracyzmowi za zachowanie bądź poglądy społecznie nieakceptowalne.

  Zdaniem Putina z tego powodu Rosja jest jak J.K. Rowling, którą powszechnie krytykowano za jej niektóre wypowiedzi dotyczące transseksualnych kobiet. Prezydent Rosji uważa, że słynna pisarka jest niszczona i dyskryminowana z tego powodu przez państwa zachodnie, które postępują jak naziści palący książki i niszczący kulturę okupowanych państw – a dokładnie tak samo jest traktowana Rosja. Wszystko, co ma z nią związek, jest dyskryminowane.

  Na wypowiedź Władimira Putina zareagowała sama pisarka, która od początku wojny aktywnie wspiera walczącą Ukrainę, także finansowo, organizuje też wiele zbiórek darów. Teraz udostępniła artykuł BBC o Aleksieju Nawalnym, opozycjoniście skazanym kilka dni temu na 9 lat pobytu w łagrze.

  “Krytykowanie zachodniej kultury przez tych, którzy obecnie mordują cywilów opierających się okupacji lub więżą i podają truciznę swoim opozycjonistom to chyba nie jest najlepszy pomysł. #IStandWithUkraina” – napisała na Twitterze.

  WiadomościPutin porównał Rosję do J.K. Rowling, autorki Harry'ego Pottera. Pisarka błyskawicznie zareagowała