Przyspieszenie szczepień 60-latków i nowe terminy dla 40-latków

Michał Dworczyk fot. KPRM

Duże obciążenie systemu rejestracji na szczepienie spowodowało, że doszło do awarii. Jak przekazał szef KPRM Michał Dworczyk obecnie dostrzegalne jest 100-krotnie większe zainteresowanie Profilem Zaufanym. W ciągu sekundy próbuje zalogować się niemal 100 osób.

Awaria systemu rejestracji szczepień spowodowała, że osoby powyżej 40. roku życia, które w styczniu wyraziły chęć szczepienia, mogły zapisać się na wizytę już na terminy kwietniowe, zamiast na majowe – jak planował rząd. W związku z awarią, cały system został na kilka godzin zablokowany. Jak poinformował podczas konferencji prasowej Dworczyk, błędnej rejestracji dokonało ok. 680 tys. osób.

Po kilku godzinach awaria została naprawiona, a system rejestracji przywrócony.

Pełnomocnik Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk wyjaśnił, że wszystkie osoby, które z powodu awarii systemu zostały zarejestrowane na szczepienie w kwietniu otrzymają wiadomość SMS o zmianie terminu szczepienia. Wiadomości te będą rozsyłane od najbliższego wtorku, 6 kwietnia do końca miesiąca. Ponadto od godziny 10:00 do wszystkich tych osób będzie dzwonił automatyczny system z infolinii, który zaproponuje nowy termin szczepienia – już majowy.

Zmiana terminu szczepienia nie dotyczy osób, którym udało się zapisać na szczepienie w bardzo krótkim terminie, na przykład na dzień dzisiejszy. Te osoby zostaną zaszczepione w wyznaczonym już terminie.

Jak powiedział Dworczyk, na miesiąc kwiecień uruchomiono pół miliona dodatkowych terminów, z których będą mogli skorzystać seniorzy.

– Chcemy przesunąć wszystkie osoby powyżej 60 .roku życia, które mają terminy na maj, właśnie na kwiecień. Chcemy, by wszystkie osoby w wieku powyżej 60 lat, zostały zaszczepione do końca kwietnia – przekazał Dworczyk.

Do osób powyżej 60. roku życia, które zostały zarejestrowane na szczepienie na maj, będą dzwonić konsultanci z poszczególnych punktów szczepień. Zaproponują oni zmianę terminu przyjęcia pierwszej dawki szczepionki na kwiecień.

Zgodnie z nowym harmonogramem, 12 kwietnia rozpocznie się rejestracja dla osób urodzonych w 1962 r. Każdego kolejnego dnia rejestrować się będą osoby z kolejnych roczników.

Podziel się: