Przechwycono nielegalne odpady z Francji i Niemiec

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili dwa transporty nielegalnych odpadów o łącznej masie 46 ton. Jeden z ów jechał do Polski z Francji, drugi z Niemiec. Przewoźnikom i odbiorcom grożą wysokie kary finansowe.

Do zatrzymania transportów nielegalnych odpadów z terenu Europy Zachodniej doszło w Zgorzelcu, w województwie śląskim. jadąca z Francji była załadowana wielkoformatową folią z produkcji rolnej. Łącznie w transporcie znajdowało się 21 ton nielegalnego ładunku. Z informacji zawartych w Bazie Danych Odpadowych wynikało, że odbiorca transportu nie posiada zezwolenia na przetwarzanie tego rodzaju odpadów.

– Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska uznał przewóz za nielegalny – poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.

W drugim nielegalnym transporcie, który funkcjonariuszom KAS udało się przechwycić znajdowało się 25 ton złomu. Transport był przewożony do Polski z terenu Niemiec. nie posiadał odpowiednich zezwoleń na przewożenie tego rodzaju odpadów, a ciężarówka z transportem była nieprawidłowo oznakowana.

– Zachodzi podejrzenie, że na jednym dokumencie były przewożone wielokrotnie, a do którego miał trafić złom nielegalnie świadczy usługi odbioru odpadu – przekazała Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.

Przewoźnikom nielegalnych  odpadów grozi w wysokości 12 tys. zł, natomiast na odbiorców może zostać nałożona kara w wysokości do 500 tys. zł.

Źródło: polsatnews.pl

#BejmyNEWSPrzechwycono nielegalne odpady z Francji i Niemiec