Od czwartku, 22 października przez Polskę przechodzi fala protestów wywołanych orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Głos w sprawie protestów organizowanych w dobie pandemii z narażeniem zdrowia i życia obywateli, zabrała Prokuratura Krajowa.
W specjalnym komunikacie Prokuratury Krajowej wydanym w związku z protestami czytamy „każdy ma prawo do publicznego wyrażania swoich poglądów, w tym sprzeciwu wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Nie może się to jednak odbywać kosztem utraty zdrowia i życia innych osób i wbrew obowiązującemu prawu, wprowadzonemu właśnie po to, by te wartości chronić”.
Prokuratura Krajowa zapowiada wzmożenie represji, a sądy mają przygotowywać się na masowe aresztowania.
Władza wchodzi na drogę eskalacji konfliktu zamiast zaproponować wyjście z sytuacji.
Nie ważcie się podnosić rąk na kobiety i najmłodsze pokolenie, niżej upaść nie można!!— Barbara Zdrojewska (@BZdrojewska) October 30, 2020
Prokuratura Krajowa zwraca uwagę na szczególny czas, w jakim fala protestów przechodzi przez Polskę. „W Polsce pandemia COVID-19 gwałtownie się rozszerza, liczba nowych zakażeń przekroczyła już 20 tysięcy dziennie. Tylko dzisiaj zmarło ponad 300 osób. Konsekwencje te nie ograniczą się tylko do samych uczestników demonstracji. Poprzez przenoszenie wirusa dotkną również ich bliskich, zwłaszcza osoby starsze, a także sąsiadów czy znajomych.”
„Organizowanie w tych dramatycznych realiach ulicznych protestów jest skrajnie nieodpowiedzialne – doprowadzi do jeszcze większego wzrostu zakażeń i zwielokrotnionych przypadków śmierci”– informuje Prokuratura Krajowa w swoim komunikacie.
W oświadczeniu Prokuratury Krajowej czytamy, że organizowanie protestów w czasie, kiedy cała Polska została objęta strefą czerwoną i wprowadzane są kolejne obostrzenia, jest łamaniem obowiązującego prawa. Ponadto przyczyni się do wzrostu liczby zachorowań i szybszego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.
W związku ze stwarzaniem zagrożenia dla zdrowia i życia obywateli szef PK Bogdan Święczkowski polecił, aby podlegli mu prokuratorzy prowadzący lub nadzorujący „postępowania przygotowawcze dotyczące nielegalnych zgromadzeń w czasie pandemii oceniali je w kontekście niebezpieczeństwa sprowadzenia zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób”.
Źródło: pk.gov.pl / wp.pl