Prezydent podjął decyzję w sprawie zakupów w niedzielę

Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która incydentalnie pozwala na otwarcie wszystkich ów w najbliższą niedzielę. Celem wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej jest zmniejszenie liczby klientów w sklepach w gorącym okresie przedświątecznym.

Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem , która zezwala na prowadzenie handlu w niedzielę, 6 grudnia. nie obejmie również dwóch kolejnych niedziel; zakupy zrobimy więc i 13, i 20 grudnia.

Celem nowelizacji jest rozłożenie wzmożonego ruchu w sklepach, jaki obserwuje się w okresie przedświątecznym. ”Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej” – czytamy w uzasadnieniu do noweli.

Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) oraz już w listopadzie postulowali przywrócenie w grudniu niedziel handlowych, co pomogłoby chociaż w niewielkim stopniu odrobić przedsiębiorców związane z pandemią koronawirusa, a także dać klientom możliwość zrobienia zakupów przez siedem dni w tygodniu. Takie rozwiązanie rozładowałoby nadmierny ruch w sklepach.

Wcześniej do pomysłu, aby 6 grudnia był niedzielą handlowa odniósł się przewodniczący Solidarności , który nie szczędził słów krytyki wobec rządzących. Duda powiedział, że w związku z panującą pandemią kolejna niedziela handlowa narazi i życie pracowników, którzy będą musieli przyjść tego dnia do pracy.

nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Źródło: polsatnews.pl

#BejmyNEWSPrezydent podjął decyzję w sprawie zakupów w niedzielę