Prezydent Francji ogłosił wprowadzenie lockdownu w całym kraju

fot. Free-Photos - pixabay.com

Podczas telewizyjnego orędzia, prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił wprowadzenie twardego lockdownu w całym kraju. Restrykcje będą obowiązywały przez cały miesiąc, od 3 kwietnia do 2 maja.

Obecnie obostrzenia zostały wprowadzone w 19 ze 101 departamentów na terenie kraju. Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem – w środę zanotowano 59 tys. nowych przypadków – zmusiły rząd do podjęcia decyzji o wprowadzeniu lockdownu w całej Francji.

Od 3 kwietnia zamknięte będą sklepy, z wyjątkiem tych placówek, które sprzedają artykuły pierwszej potrzeby. We wszystkich instytucjach i firmach, w których jest taka możliwość zostanie wprowadzona praca w trybie zdalnym. Ponadto będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się na odległość większą niż 10 km od miejsca zamieszkania. Nadal, od godziny 19:00, będzie obowiązywać zakaz wychodzenia z domu.

Jak informuje TVN24, prezydent Macron ogłosił ”tolerancję” w przestrzeganiu zakazu przemieszczania się w okresie świąt wielkanocnych. Zarówno w Wielkanoc, jak i świąteczny poniedziałek przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi departamentami będzie możliwe.

Jednocześnie prezydent Francji zaapelował o zachowanie rozsądku oraz nienarażanie życia i zdrowia osób bliskich. Prosił o ograniczenie kontaktów towarzyskich do  minimum.

Od pierwszego kwietnia wszystkie szkoły przechodzą w tryb nauki zdalnej. Od drugiego tygodnia kwietnia, w całym kraju, rozpoczną się dwutygodniowe ferie wiosenne. Po zakończeniu przerwy, dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych powrócą do nauki stacjonarnej w szkolnych budynkach. Nauka zdalna zostanie przedłużona do 3 maja dla uczniów gimnazjów i liceów.

Podczas orędzia, Macron zapewnił, że w związku z trudną sytuacją epidemiczną, na oddziałach intensywnej terapii zwiększana jest liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19. Aktualnie dostępnych jest 7665 łóżek, ale ich liczba wzrośnie do 10 tys.

Prezydent Macron wypowiedział się również w kwestii szczepień na koronawirusa. Zadeklarował, że od połowy czerwca na szczepienie będą mogli zgłosić się wszyscy obywatele. Zgodnie z aktualnym harmonogramem, od 31 marca na szczepienie mogą zgłaszać się osoby powyżej 70. roku życia. Od 16 kwietnia szczepieni będą seniorzy, którzy ukończyli 60. rok życia, a od 15 maja osoby powyżej 50. roku życia.

Od początku pandemii we Francji zanotowano ponad 4,5 mln zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Zmarło ponad 95 000 osób.

Podziel się: