Premier apeluje do ozdrowieńców o oddawanie osocza

”Oddanie osocza to akt, który może oznaczać uratowanie życia i zdrowia innym osobom” – mówił podczas środowej konferencji prasowej. zachęcał osoby, które chorowały na koronawirusa do oddawania osocza, które na chwilę obecną jest najskuteczniejszym środkiem do walki z chorobą.

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz przedstawił obecną sytuację epidemiczną, a także apelował do ozdrowieńców o oddawanie osocza, które może uratować komuś i życie.

– Wiemy, że ozdrowieńców podane w odpowiednim momencie potrafi podnieść szanse na wyzdrowienie osób chorych – apelował premier.

Osocze jest jedynym skutecznym lekiem na koronawirusa na obecnym etapie pandemii. Pobrane od jednego ozdrowieńca może uratować zdrowie, a życie trzem pacjentom. ”Jest substancją ratującą życie” – przekonywał premier.

Prezes Rady Ministrów poinformował też, że osoba oddająca osocze może skorzystać z szeregu przywilejów, jak chociażby ulgi  podatku z tytułu darowizny, czy darmowej komunikacji miejskiej i kolejowej. Dawcom przysługują również dwa .

Zawarte w osoczu przeciwciała mogą blokować namnażanie się wirusa SARS-CoV-2. O jego oddawanie apeluje , lekarze i regionalne centra krwiodawstwa.

Dawcami osocza stosowanego w terapii mogą być zdrowe osoby, niechorujące przewlekle, w wieku od 18 do 65 lat. Osocze można oddać po upływie minimum 28 dni od pełnego ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji. Dawcami mogą też zostać osoby po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 po upływie minimum 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania.

Źródło: tvn24.pl

#BejmyNEWSPremier apeluje do ozdrowieńców o oddawanie osocza