Więcej

  Pożyczka podporządkowana – czym jest i do kogo jest skierowana?

  Najprościej ujmując pożyczka podporządkowana, jest najpopularniejszym sposobem finansowania różnego rodzaju biznesów. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, iż pożyczkodawca jest podmiotem zależnym od pożyczkodawcy. Za każdym razem zobowiązanie tworzy się poprzez zawarcie umowy pomiędzy dostarczycielem kapitału a bankiem.

  Czym jest pożyczka podporządkowana?

  Pożyczka podporządkowana jest to finansowanie udzielane jednostce zależnej przez kontrolującą ją jednostkę dominującą, tzw. wierzyciela podporządkowanego.

  Pożyczka podporządkowana jest obarczona bardzo dużym ryzykiem, ponieważ w chwili upadłości albo bankructwa pożyczkobiorcy, wierzyciel jest spłacany jako ostatni. Pomimo tego, jest to i tak jest bardziej opłacalna opcja niż emisja akcji firmy. Ten rodzaj finansowania przeważnie wykorzystywany jest przez instytucje bankowe – w ten sposób podejmują działania, których nadrzędnym celem jest wspieranie dalszego rozwoju ich spółek zależnych. Ryzyko podejmowane jest świadomie. Pożyczkodawca liczy na udziały w zyskach z tego rodzaju inwestycji. Jego zabezpieczeniem stają się aktywa przedsiębiorstwa, które zdecydował się wesprzeć finansowo.

  Pożyczka ta traktowana jest jako tzw. hybrydowa forma dotowania, dlatego iż, mimo że jest kredytem, w bilansie pożyczkobiorcy jest zaliczana do kapitału własnego. Banki potrzebują na nią zgodę Komisji Nadzoru Finansowego. Przedsiębiorstwa inne niż banki korzystają z tej formy finansowania najczęściej w sytuacji, gdy nie mogą zaciągnąć standardowego kredytu, a także gdy nie działają na giełdzie i nie pozyskują kapitału poprzez emisję akcji.

  Dla kogo pożyczka podporządkowana?

  Z pożyczki podporządkowanej przeważnie korzystają małe i średniej wielkości firmy niemal z każdej branży, raczej posiadające stabilną sytuację finansową, ale bez wystarczającej zdolności kredytowej na skorzystanie ze standardowej szybkiej pożyczki. Z pożyczki podporządkowanej korzystają także podmioty, które w planach mają zakup jakiegoś przedsiębiorstwa. Dzięki otrzymanym środkom mogą zatem realizować ambitne inwestycje i rozwijać działalność na przykład w czasie kryzysu, która zazwyczaj powoduje zaostrzenie polityki kredytowej w bankach. To rozwiązanie jest dość elastyczne, gdy chodzi o warunki finansowania, będące zazwyczaj indywidualnie dopasowywane do danego projektu inwestycyjnego.

  Wady i zalety pożyczki podporządkowanej

  Pożyczka podporządkowana specyficzną formą pozyskania dodatkowych środków, która zyskuje coraz większą popularność. Ma sporo zalet, ale również kilka wad, które warto znać.

  Zalety:

  • niższe koszty pozyskania kapitału niż za pomocą emisji akcji
  • elastyczne i indywidualne warunki finansowania dopasowane do inwestycji i potrzeb pożyczkobiorcy,
  • sposób na pozyskanie większego kapitału w momencie utrudnionego dostępu do kredytu bankowego,
  • brak zabezpieczeń na środkach trwałych.

  Wady:

  • wyższy koszt niż w przypadku kredytu bankowego,
  • stosunkowo mała dostępność tego rodzaju produktów,
  • rozwiązanie wyłącznie dla firm o dobrej pozycji rynkowej i stabilnej sytuacji finansowej.

  Artykuł sponsorowany

  WiadomościPożyczka podporządkowana - czym jest i do kogo jest skierowana?