Więcej

  Posłowie zagłosowali przeciwko czternastej emeryturze. Projekt i tak przeszedł, ale emeryci są wściekli

  Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu 19 posłów zagłosowała przeciwko czternastkom dla seniorów. Projekt i tak przeszedł, ale seniorzy odgrażają się, że nie zapomną tego głosowania i odpłacą posłom przy urnach.

  11 posłów Konfederacji i 8 posłów Koalicji Obywatelskiej zdecydowało, że nie poprze projektu czternastki dla seniorów, jak podaje “Fakt”. Dlaczego? Posłanka Katarzyna Lubnauer, która głosowała przeciwko, uważa, że seniorzy powinni dostać drugą waloryzację emerytur w tym roku, skoro inflacja wynosi 12,4 proc., a nie jednorazową zapomogę. Podobnego zdania jest posłanka Klaudia Jachira. Także i ona uważa, że emeryci powinni dostać podwyżkę na stałe, a nie raz w roku dodatkowe pieniądze, które nie rozwiązują problemu. Pozwolą co najwyżej kupić seniorowi wybrać się raz prywatnie do lekarza albo kupić lepsze jedzenie.

  Przeciwko zagłosowała też cała Konfederacja. Zdaniem tej partii czternastki dla emerytów w tej sytuacji gospodarczej byłyby działaniem proinflacyjnym. Poseł Artur Dziambor uważa, że teraz da się emerytom czternastki, a za kilka miesięcy będą musie zapłacić 10 zł za bochenek chleba.

  Projekt przeszedł mimo głosów sprzeciwu posłów, jednak emeryci są wściekli. Według “Faktu” głosowanie przeciwko czternastce odebrali jak głosowanie przeciwko emerytom. Owszem, każdy z nich chciałby dostać podwyżkę, ale w sytuacji większości emerytów liczą się każde pieniądze. Dla wielu z nich ta czternastka jest wybawieniem i pozwala dopiąć budżet. Podejście posłów bierze się ich zdaniem stąd, że oni nie muszą żyć za groszową emeryturę, a jak wiadomo, bogaty biednego nie zrozumie. Przypominają też, że posłowie dostali podwyżki, a emerytom żałują czternastki.

  Przypomnijmy, że posłowie co miesiąc otrzymują 12,8 tys. zł brutto, a jeszcze dostają dietę. I zadbali o swoje finanse przyznając sobie podwyżki w sierpniu ubiegłego roku i decydując o konieczności corocznej rewaloryzacji kwoty bazowej, co ich zabezpiecza przed inflacją. Co prawda trzeba podkreślić, że wówczas Platforma Obywatelska także była przeciwko podwyżkom.

  Przypomnijmy, że dzięki czternastce seniorzy z najniższą emeryturą, do 2900 zł, dostaną dodatkowo 1338,44 zł brutto jednorazowego wsparcia. Ci z wyższymi emeryturami, do 4188,44 zł, dostana czternastkę pomniejszoną na zasadzie “złotówka za złotówkę”.

  WiadomościPosłowie zagłosowali przeciwko czternastej emeryturze. Projekt i tak przeszedł, ale emeryci są...