Więcej

  PKP: Wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów już od 12 czerwca

  Nowa linia z Wrocławia do Świdnicy, połączenia wakacyjne i inwestycje, które z czasem poprawią komfort podróży, ale na razie mogą sprawić, że część trasy trzeba będzie przebyć autobusem. PKP 12 czerwca uruchamia wakacyjną korektę rozkładu jazdy.

  W nowym rozkładzie są już ujęte pociągi na linię z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy, a także podróże trasą Czerwieńsk – Guben. Na Dolnym Śląsku po ponad 20 latach pociągi z Wrocławia ponownie pojadą przez Sobótkę do Świdnicy. Na trasie przewidziano 14 przystanków, a czas przejazdu wyniesie około godziny – w zależności od liczby zatrzymań.

  Połączenia weekendowe

  Będą też nowe połączenia weekendowe. W województwie lubuskim dzięki pracom wykonanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uruchomione zostanie weekendowe i świąteczne połączenie pasażerskie na trasie Czerwieńsk – Guben. Z kolei na Podkarpaciu będzie można w weekend pojechać pociągiem z Sanoka do Ustrzyk Dolnych. Będą także kursowały sezonowe pociągi z Rzeszowa do Zamościa i słowackiej miejscowości Medzilaborce oraz z Jarosławia do Lublina.

  Zmiany także w Krakowie i województwie świętokrzyskim: na stację Kraków Główny dojedzie więcej pociągów, w tym codzienne połączenia z Wieliczki dzięki oddaniu do użytku nowego mostu i toru w centrum miasta. A na linii z Kielc do Buska-Zdroju podróżni znów będą mogli korzystać z przystanku Dębska Wola (od 12.06) i stacji Włoszczowice (od 30.06) dzięki odbudowie peronów.

  Więcej połączeń także do Zakopanego: od 25 czerwca wracają tam bezpośrednie połączenia m.in. z Krakowa, Warszawy i Gdyni.
  – Prace na kolejowej „zakopiance” prowadzone są etapami, tak by zapewnić bezpośredni dojazd pod Tatry w sezonie letnim oraz zimowym – wyjaśnia Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP PLK. – Wygodę w podróży zapewnią lepiej przygotowane dla pasażerów perony. Do 20 zmodernizowanych stacji przystanków między Skawiną a Zakopanem dołączy niebawem przystanek w Rokicinach Podhalańskich. Szeroki zakres prac na stacji Zakopane wymagał przygotowania stacji tymczasowej. Pociągi będą kursować do tymczasowej stacji usytuowanej obok stacji postojowej PKP Intercity, przy ulicy Spyrkówka w Zakopanem (ok. 2 km przed stacją Zakopane). Tymczasowa stacja będzie dostosowana do obsługi podróżnych. Takie rozwiązanie pozwala na sprawną przebudowę stacji Zakopane, oraz budowę przez Miasto parkingów, przebudowę ulic i budowę placu komunikacyjnego. Informacje o połączenia do Zakopanego dostępne są na stronach przewoźników. Na miejscu od 25 czerwca do końca sierpnia do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni.

  Remonty trwają

  Jak informuje Magdalena Janus, dla zwiększenia możliwości kolei realizowane są prace inwestycyjne także na innych trasach, między innymi na liniach: Poznań – Szczecin, Warszawa – Białystok czy stacjach: Warszawa Zachodnia, Olsztyn Główny. Z tego powodu w niektórych przypadkach, ze względu na szeroki zakres robót, wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa – taka sytuacja będzie obowiązywała od 13 czerwca w woj. pomorskim ze względu na prace na trasie między Glinczem a Kartuzami. Podróżni będą musieli korzystać z komunikacji autobusowej na odcinku Somonino – Kartuzy – Dzierżążno.

  Z kolei w województwie śląskim kontynuowana jest inwestycja za 1,2 mld zł na linii Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie. Tam także będzie obwiązywać zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Katowice – Tarnowskie Góry, na odcinku Rajcza – Zwardoń, a także na odcinku Żywiec – Zwardoń – Żywiec. Wybierając się w podróż na tych trasach lepiej sprawdzić te informacje u przewoźników.

  Wakacyjna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 12 czerwca do 3 września.

  WiadomościPKP: Wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów już od 12 czerwca