Pierwsza szczepionka na koronawirusa dopuszczona do użytku

dopuściła do użytku pierwszą szczepionkę na koronawirusa wyprodukowaną przez firmy i BioNTech. Jak poinformował brytyjski Matt Hancock pierwsze będą mogły odbyć się już w przyszłym tygodniu.

O szczepionce na koronawirusa  amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer i niemiecka BioNTech informowały już w listopadzie. Przeprowadzone badania wykazały skuteczność środka na poziomie 90 proc. Ostatecznie analiza ńcowych wyników badań potwierdziła skuteczność w 95 proc.

Firma Pfizer poinformowała, że skuteczność szczepionki potwierdzono we wszystkich grupach wiekowych i etnicznych. Jej podanie nie wywołało żadnych niepokojących skutków ubocznych, dzięki czemu może zostać szeroko zastosowana na całym świecie.

W badaniach klinicznych uczestniczyło ponad 43 tys. ochotników. Odnotowano 170 zachorować, z których 162 stwierdzono u osób, którym podano placebo zamiast szczepionki. Koronawirusem zaraziło się 8 zaszczepionych osób, z czego u jednej wystąpiły ciężkie objawy .

Wśród osób, które otrzymały szczepionkę wystąpiły łagodne skutki uboczne w postaci zmęczenie, które wystąpiło u 3,7 proc. osób po podaniu drugiej dawki specyfiku.

Wielka Brytania już wcześniej podpisała kontrakt z amerykańskim koncernem farmaceutycznym Pfizer i niemiecką firma BioNTech na zakup 400 mln dawek szczepionki.

Źródło: polsatnews.pl

#BejmyNEWSPierwsza szczepionka na koronawirusa dopuszczona do użytku