Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim

W niedzielę obchodzono 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z uwagi na pandemię koronawirusa uroczystości były w tym roku skromniejsze zazwyczaj.

W związku z pandemią koronawirusa i wprowadzonymi obostrzeniami, uroczystości przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu były wyjątkowo skromne. Wzięło w nich udział zaledwie kilku gości zaproszonych przez marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Większość chętnych mogła uczestniczyć w obchodach za pośrednictwem internetu, gdzie transmitowano uroczystości odbywające się przed poznańskim pomnikiem. Jak powiedział marszalek województwa wielkopolskiego, w obecnych czasach wiele aktywności przenosi się do przestrzeni wirtualnej, gdzie w sposób bezpieczny, nie narażając swojego i innych zdrowia można swobodnie uczestniczyć w wydarzeniach. Stąd pomysł Urzędu Marszałkowskiego, aby uroczystości związane z obchodami 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego również transmitować w internecie.

Marek Woźniak podkreślał, że postawa mająca na celu ochronę zdrowia i życia obywateli to patriotyzm, chociaż wyrażany w innej formie niż pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych i szacunek dla ów.

Marszałek Marek Woźniak odniósł się także do setnej rocznicy zwycięstwa ów w wojnie polsko-bolszewickiej, w której uczestniczyli również Wielkopolanie. oddziały dywizji piechoty oraz ułani wielkopolscy byli wyjątkowo bohaterscy, nieustępliwi i waleczni. Wielkopolskie oddziały były szanowane i podziwiane za doskonałe wyszkolenie, nowoczesne , nienaganne umundurowanie oraz dobre zaopatrzenie zarówno pod względem broni, jak i zaplecza socjalnego.

– Ten właśnie rodzaj patriotyzmu jest nam w Wielkopolsce ciągle bliski: dobre planowanie, unikanie chaosu i rozpaczliwej improwizacji, solidna i konsekwentna realizacja bez przesadnego samozadowolenia. I ten rodzaj patriotyzmu jest nam potrzebny dzisiaj, podczas walki z niewidzialnym i śmiertelnym wrogiem. To także nasze historyczne dziedzictwo wynikające z powstańczych doświadczeń – mówił marszałek województwa przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Z kolei Aneta Niestrawska, wicewojewoda podkreślała zasługi powstańców dla niepodległości Polski. ”To dzięki nim granice Polski zostały tak wytyczone, że objęły i Wielkopolskę. I z tego możemy być dumni”  – powiedziała Niestrawska.

Źródło: tenpoznan.pl

#BejmyNEWSPamięć o Powstaniu Wielkopolskim