Opublikowano rozporządzenie zakazujące przemieszczania się w sylwestra

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane wprowadzające w noc sylwestrową. Z jego treści wynika, że są tylko dwa wyjątki.

W Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące narodowej kwarantanny oraz zakazów obowiązujących od 28 grudnia do 17 stycznia na terenie całego kraju.

Zapisy rozporządzenia wprowadzają zakaz działalności wszystkich ów tanecznych, nocnych  i dyskotek. Zabronione jest organizowanie jakiejkolwiek działalności polegającej na udostępnieniu miejsc tanecznych w przestrzeniach zamkniętych. Wyjątek stanowią wyłącznie taneczne kluby sportowe.

Zapis rozporządzenia zakazuje organizacji jakichkolwiek zabaw sylwestrowych w pomieszczeniach, klubach, restauracjach czy dyskotekach.

Ponadto rozporządzenie wprowadza zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową. Zakaz będzie obowiązywał od 31 grudnia od godziny 19:00 do 1 stycznia do godziny 6:00 i obejmie cały kraj.

W podanym przedziale czasowym będzie można wyjść z domu wyłącznie w sytuacji związanej z wykonywaniem czynności zawodowych, służbowych bądź działalności gospodarczej. Zakaz przemieszczania się nie obejmie również sytuacji mającej na celu zaspokojenie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, jak chociażby nagła wizyta u lekarza.

apeluje, aby w noc sylwestrową nie organizować żadnych spotkań towarzyskich i spędzić ten w gronie domowników.

Jak powiedział minister zdrowia również odpalanie fajerwerków przed blokiem będzie niedozwolone gdyż wiąże się to z wyjściem z domu w czasie obowiązywania tzw. ”godziny policyjnej”. Zabawa fajerwerkami nie jest realizacją pilnej potrzeby życia codziennego.

Za złamanie zakazu przemieszczania się grozi w wysokości 1000 zł. Mandatu można nie przyjąć, ale wówczas sprawa o ukaranie zostanie skierowana do sądu i kara może być znacznie wyższa.

Tzw. ”” wywołuje kontrowersje i przez wielu jest uznawana za niekonstytucyjną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zakaz przemieszczania się może być wprowadzony wyłącznie podczas wystąpienia stanu nadzwyczajnego.

Źródło: dziennikwschodni.pl / dziennikzachodni.pl

#BejmyNEWSOpublikowano rozporządzenie zakazujące przemieszczania się w sylwestra