Więcej

  Ołena Zełenska: “Okupanci zabijają nasze dzieci”

  Pierwsza dama Ukrainy, Ołena Zełenska, opublikowała na swoim profilu na Facebooku zdjęcia dzieci, które zginęły w czasie trwającej wojny z krótkim, chwytającym za serce opisem każdego z nich – i tego, jak zginęli.

  Jest tu historia 6-letniej Sofii – ona, jej półtoraroczny brat, mama, babcia i dziadek zginęli pod ostrzałem w swoim samochodzie w Nowej Kachowce, z której próbowali uciec. Ośmioletnia Alisa zginęła podczas ostrzału w Ochtyrce, razemz dziadkiem, który zasłonił ją własnym ciałem. Polina z Kijowa zginęła podcza ostrzału, a jej siostra jest w stanie krytycznym.

  Tych dzieci jest o wiele więcej – według ukraińskich szacunków zabito ich już co najmniej 38, a wciąż giną następne.
  “Kiedy ludzie w Rosji mówią, że nie są w stanie wojny z ludnością cywilną, pokażcie im te zdjęcia!” – napisała Ołena Zełenska. – “To twarze dzieci, które nigdy nie dorosną. Ile jeszcze dzieci musi umrzeć, żeby rosyjskie wojska przestały strzelać i korytarze humanitarne pozostały otwarte?”.

  https://www.facebook.com/olenazelenska.official/posts/619375279646386

  Przypomnijmy, że dwukrotnie już Rosjanie zgodzili się na otwarcie korytarza humanitarnego dla cywilnych mieszkańców Mariupola, by mogli opuścić miasto, jednak za każdym razem, mimo umów, Rosjanie w trakcie ewakuacji wznawiali ostrzał i cywilom nie udawało się opuścić strefy działań wojennych. Trzy osoby zginęły, w tym dwoje dzieci, gdy Rosjanie zaczęli strzelać do cywilów ewakuujących się z Irpienia. Władze Ukrainy negocjują ewakuację mieszkańców z Hostomla i Buczy.

  Według ministra zdrowia Wiktora Laszko Rosjanie uniemożliwili pracę w 34 szpitalach Ukrainy. Zwrócił uwagę, że to naruszenie Konwencji Genewskiej, zgodnie z którą personel i instytucje medyczne nie mogą być wciągani w działania zbrojne.

  “Rosyjscy najeźdźcy zabijają dzieci. I robią to celowo, strzelają do swoich ofiar i nie pozwalają na pomoc humanitarną” – podsumowała Ołena Zełenska. – “Pokażcie to też rosyjskim matkom. Powinni wiedzieć co ich synowie robią na Ukrainie”.

  Żona prezydenta zaapelowała też to NATO, by zamknęło przestrzeń powietrzną nad Ukrainą dla rosyjskich samolotów. Bo dopiero wtedy przestaną ginąć dzieci.

  Źródło: Super Express
  WiadomościOłena Zełenska: "Okupanci zabijają nasze dzieci"