Więcej

  Odcięcie od ropy i gazu? Elon Musk ma radę dla Europy

  Atak Rosji na Ukrainę spowodował powrót dyskusji o bezpieczeństwie energetycznym kontynentu, a konkretnie skutkach uzależnienia od rosyjskiej ropy i gazu. Elon Musk ma na to radę – nieco zaskakującą jak na jego dotychczasowe poglądy.

  Nikt nie ma wątpliwości, że atak Rosji i groźby zamknięcia dopływu ropy i gazu wymusiły rozpoczęcie prac na modyfikacją długofalowych planów zapewnienia całego kontynentu w energię. Jednak już kilka dni temu Elon Musk zauważył, że nawet najbardziej intensywnie rozwijane OZE nie są w stanie zastąpić ropy i gazu w tak krótkim czasie. Dlatego uważa, że trzeba zwiększyć wydobycie ropy i gazu, a poza tym państwa europejskie powinny jak najszybciej zainwestować w energetykę jądrową. A warto dodać, że akurat tuż przed wojną Francja i Niemcy chciały zrezygnować z energii atomowej.

  Wojna jednak diametralnie zmieniła sytuację.
  “Wyjątkowo dobrze teraz widać, że Europa powinna ponownie uruchomić wyłączone elektrownie jądrowe i zwiększyć wydajność już istniejących” – napisał Elon Musk. – “To zadanie kluczowe dla bezpieczeństwa zarówno narodowego, jak i międzynarodowego”.

  Szef SpaceX i Tesli zapewnił też, że ci, którzy uważają, że energia jądrowa to zagrożenie dla żyjących wokół ludzi, mogą podać mu dowolnie wybraną przez nich elektrownię, a on pojedzie tam i na wizji zje lokalnie uprawiane pożywienie.
  “Robiłem to już wiele lat temu, zaraz po awarii w Fukuszimie” – zapewnił. – “Zagrożenie promieniowaniem jest dużo niższe niż większości ludzi się wydaje”.

  Europa wkrótce nie będzie miała wyjścia jak tylko skorzystać z rady Elona Muska. W obecnej sytuacji, gdy prezydent Joe Biden ogłosił embargo na rosyjską ropę, a wojna na Ukrainie trwa, Europa będzie musiała sięgnąć po wszystkie dostępne metody, by zapewnić sobie odpowiednią ilość energii.

  Źródło: spidersweb.pl
  WiadomościOdcięcie od ropy i gazu? Elon Musk ma radę dla Europy