Nowe ogrodzenia na granicy fińsko-rosyjskiej. Ma chronić przed atakiem hybrydowym

Fiński przegłosował ustawę, zgodnie z którą na granicy rosyjsko-fińskiej stanie , specjalne ogrodzenie, dużo mocniejsze od obecnego. Granicy będzie też strzec więcej strażów niż obecnie.

Obecnie na granicy stoją jedynie lekkie, drewniane płoty, postawione głównie po to, by przeszkodzić przechodzeniu przez nią zwierzętom gospodarskim. Teraz zastąpi je nowa, znacznie mocniejsza konstrukcja ze względu na przyszłe wejście Finlandii do NATO, jak informuje Wirtualna . Finowie chcą też, żeby nowe ogrodzenie mogło ochronić ich przed zagrożeniem hybrydowym, czyli napływem nielegalnych imigrantów, gdyby zdecydowała się wzorem Białorusi zastosować tę metodę. Dlatego bariera będzie zamykała przejścia graniczne w razie potrzeby i umożliwiała skupianie ludzi ubiegających się o azyl w jednym miejscu.

Finlandii z Rosją liczy 1300 km, więc ogrodzenie zapewne nie stanie na całej jej długości, lecz tylko w miejscach uznanych przez władze fińskie za newralgiczne i najbardziej zagrożone – a na pewno na dziesięciu legalnych przejściach. Ma tam poprawić możliwości operacyjne straży granicznej, która zwiększy swoją liczebność o 50 proc., w zakresie reagowania na zagrożenia hybrydowe.

Nowa i wzmocnienie ochrony granicy to nie tylko efekt starań Finlandii o wejście do NATO, ale także rosnące zagrożenie ze strony Rosji, czego dowodem jest na Ukrainie. Ponieważ wyraziła swoje negatywne stanowisko co do wejścia Finlandii i Szwecji do NATO – oba kraje zdecydowały się na to w maju – Finowie obawiają się hybrydowego ataku na swoja ę, takiego, jaki miał miejsce na Polskę ze strony Białorusi.

#BejmyNEWSNowe ogrodzenia na granicy fińsko-rosyjskiej. Ma chronić przed atakiem hybrydowym