Więcej

    Nowa epidemia w Europie?

    Pochodzi z tropików, ale jej przypadki odnotowano już w Kanadzie, USA, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Francji, a ostatnio pierwszy przypadek także w Belgii, jak podała stacja VRT. Czym jest małpia ospa?

    Jak informuje Wirtualna Polska, małpia ospa jest chorobą odzwierzęcą, która dotąd występowała jedynie w Afryce. Jej objawy to gorączka, ból głowy, bóle pleców, mięśni, powiększone węzły chłonne i wysypka podobna do ospy wietrznej. Odkryto ją w 1958 roku, a pierwszy przypadek u człowieka stwierdzono w 1970 roku, w Kongu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) śmiertelność przy tej chorobie wynosi aż 10 proc., najczęściej wśród młodszych chorych. Nie ma specyficznego leczenia tej choroby, ale stwierdzono, że szczepionka chroniąca przed ospą prawdziwą jest w około 85 proc. skuteczna również w przypadku małpiej ospy.

    A to bardzo istotna informacja, ponieważ choroba się rozprzestrzenia. W 2003 roku odnotowano pierwsze zakażenia poza Afryką – w USA. Teraz przypadki zachorowań odnotowano także w Kanadzie, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Francji, a ostatnio także w Belgii, o czym poinformowała stacja VRT 19 maja wieczorem. Zakażona osoba jest leczona w instytucie chorób tropikalnych w Antwerpii, a jej stan jest dobry, chorobę przechodzi dość łagodnie.

    WiadomościNowa epidemia w Europie?