Więcej

    Nieoficjalnie: Rosja wstrzymała Polsce dostawy gazu

    Według nieoficjalnych informacji Rosjanie wstrzymali dostawy gazu dla Polski gazociągiem jamalskim. W Ministerstwie Klimatu z tego powodu zebrał się sztab kryzysowy. Oficjalne komunikaty maja zostać opublikowane jeszcze dziś.

    Informacja jest nieoficjalna, ale – jak podaje Onet – potwierdził ją w swoich źródłach rządowych i w PGNiG. Oficjalnym powodem ma być brak uregulowania przez Polskę należności za gaz w rublach, czego – niezgodnie z zapisami kontraktu – zażądała Rosja w marcu tego roku. Zalecenie dotyczyło tzw. “krajów nieprzyjaznych”, w tym Polski. W przeciwnym przypadku Rosja zagroziła odłączeniem gazu. Nie wiadomo jednak na pewno, czy powodem zakręcenia kurka było nieuregulowanie zapłaty w rublach, bo Rosjanie nie powiadomili polskiej strony o powodach wstrzymania dostaw gazu.

    Jak zapewnia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gaz-System, operator przesyłu, sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a spółki są przygotowane na różne scenariusze, w tym na uniezależnienie się od rosyjskiego gazu. Zapewniał o tym już wcześniej Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej przypominając, że w październiku zostanie oddany do użytku gazociąg łączący Polskę z Norwegią, zostanie też rozbudowany gazoport, więc gazu nie zabraknie.

    WiadomościNieoficjalnie: Rosja wstrzymała Polsce dostawy gazu