Więcej

    Niemcy nie przekażą Ukrainie opancerzonych transporterów

    Bundestag nie wyraził zgody na przekazanie Ukrainie kilkuset transporterów opancerzonych Fuchs z zasobów Bundeswehry. Deputowani obawiają się spadku zdolności obronnych Niemiec z powodu wydania sprzętu.

    Partie CDU i CSU złożyły wniosek, by Niemcy szybko przesłały Ukrainie 200 transporterów opancerzonych Fuchs. Jak podaje Wirtualna Polska, Florian Hahn, rzecznik grupy parlamentarnej CDU/CSU do spraw polityki obronnej, 7 lipca powiedział dziennikarzom “Bilda”, że tym głosowaniem posłowie pokażą, czy chcą pomóc Ukrainie w jej walce o wolność, czy nie. 200 transporterów zdecydowanie zmieniłoby sytuację na froncie w Donbasie na korzyść Ukrainy, a jest ona tam bardzo poważna i nie wolno się wahać.

    Jednak pozostali deputowani nie poparli tego wniosku. Zdaniem minister obrony Christine Lambrecht wydanie zbyt dużej ilości sprzętu znacząco zmniejszy zdolność obronną Niemiec, a do tego nie można dopuścić. Jej zdaniem Niemcy już wspierają Ukrainę wszystkim, co mogą jej przekazać bez szkody dla niemieckiej obronności.

    WiadomościNiemcy nie przekażą Ukrainie opancerzonych transporterów