Niemcy, Francja, Włochy i Rumunia wspierają Ukrainę. Ważne spotkanie w Kijowie

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji , Włoch i prezydent Rumunii rozmawiali w Kijowie o wsparciu dla Ukrainy. Zapewnili, że dostanie nową i nie musi iść na ustępstwa wobec Rosji.

Jak informuje Wirtualna , liderzy czterech krajów zapewnili prezydenta Zełenskiego o swoim wsparciu dla walczącej Ukrainy i o pomocy – nie tylko tej, którą zamierzają przekazać w najbliższym czasie, ale także pomocy w odbudowie kraju, gdy już się skończy. Prezydent Macron zapewnił dodatkowo, że Zachodnia nie zamierza wymuszać na Ukrainie ustępstw wobec Rosji.

Prezydent Zełenski ze swojej strony stwierdził, że jest wdzięczny partnerom, którzy wspierają jego kraj, a im więcej broni dostanie – tym szybciej pokona Rosję. Podkreślił też, że odpowiednie kroki zostały uzgodnione, bo nadal chce wojny i szuka nowych sposób na zastraszenie Europy.

Prezydent Macron zapewnił, że Ukraina może liczyć na Francję aż do zwycięstwa, obiecał też przekazanie dodatkowych sześciu systemów artyleryjskich Caesar. Jego zdaniem wojna na Ukrainie to wojna o bezpieczeństwo całej Europy i to Ukraina zdecyduje, jak będą wyglądały rozmowy pokojowe z Rosją, nikt tu nie ma prawa żądać od niej ustępstw.

Z kolei premier Mario Draghi obiecał Ukrainie wsparcie, wraz z liderami Niemiec, Francji i Rumunii w jej staraniach o wejście do Unii Europejskiej, ponieważ wolność i niepodległość to część europejskiego procesu i nie wolno go hamować.

Wszyscy uczestnicy zgodzili się też, że Europa Zachodnia powinna uruchomić wszystkie siły i środki, by pomóc Ukrainie w transporcie zboża i w jej walce o wolność i niepodległość.

#BejmyNEWSNiemcy, Francja, Włochy i Rumunia wspierają Ukrainę. Ważne spotkanie w Kijowie