Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów. W sprawie zatrzymano 10 osób. Wartość przejętego towaru oszacowano na ponad 16 milionów złotych Wartość zabezpieczonego sprzętu wynosi ok. 2,5 mln zł.
Nielegalna fabryka papierosów funkcjonowała na terenie jednego z gospodarstw rolno-hodowlanych w Wielkopolsce. Funkcjonariusze CBŚP weszli do magazynu w chwili, w której trwały prace przy produkcji papierosów. Na miejscu zatrzymano 10 osób, w tym 3 Polaków i 7 obywateli Białorusi. Podczas akcji mającej na celu zatrzymanie przestępców na gorącym uczynku, dwóch mężczyzn próbowało uciekać przez specjalnie przygotowany szyb wentylacyjny prowadzący na zewnątrz i ukryty za drewnianą konstrukcją.
– W akcji brali udział policjanci oraz funkcjonariusze z Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu. Działania nadzorował prokurator z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu – przekazała nadkomisarz Iwona Jurkiewicz z CBŚP.
Wewnątrz budynku policjanci znaleźli dwie linie technologiczne do produkcji papierosów oraz maszyny do ich pakowania. Wartość znalezionego i zabezpieczonego sprzętu wyceniono na 2,5 mln zł. Zdaniem specjalistów, linie produkcyjne mogły wytwarzać nawet 2 tys. papierosów na minutę.
W trakcie czynności funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 4,8 mln sztuk papierosów z logo znanych marek tytoniowych oraz blisko 18 ton tytoniu. Zabezpieczono także półprodukty służące do produkcji papierosów.
W trakcie przeprowadzonej akcji zatrzymano 10 osób. Wszystkim prokurator postawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych.
Sąd na wniosek prokuratury wobec 9 z 10 zatrzymany zastosował środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego. Wobec jednego z podejrzanych zastosowano dozór policji. Zatrzymanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Śledczy ustalili, że grupa działała na terenie całej Polski od stycznia 2020 roku. ”Straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzenia należnego podatku akcyzowego od zabezpieczonego towaru dotychczas oszacowano na kwotę ponad 19 milionów złotych” – poinformowała prokuratura prowadząca śledztwo.
Źródło: tvn24.pl