Nawet pięć tysięcy kary za wyjazd za granicę

fot. TobiasRehbein - pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

Mieszkańcom Wielkiej Brytanii mogą grozić wysokie kary za nieuzasadniony wyjazd za granicę. W czwartek brytyjski parlament ma głosować nad wprowadzeniem nowego prawa dotyczącego walki  z pandemią. Jeżeli przegłosują zgłoszone projekty, kara w wysokości pięciu tysięcy funtów za zagraniczny wyjazd zacznie obowiązywać od poniedziałku.

Obecnie nieuzasadnione wyjazdy zagraniczne, chociażby na wakacje, są zabronione na mocy wprowadzonego wcześniej nakazu pozostawania w domach. Przepis ten przestanie jednak obowiązywać w najbliższy poniedziałek.

Od marca wszystkie osoby chcące wyjechać z kraju wypełniają specjalną deklarację, w której muszą wskazać powód swojego wyjazdu. Niedopełnienie obowiązku wypełnienia tego dokumentu może skutkować niewpuszczeniem na lot lub karą grzywny. Nie było jednak żadnych przepisów prawnych zabraniających nieuzasadnionych wyjazdów z kraju.

W celu zatrzymania obywateli w kraju i powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 zaproponowano wprowadzenie kar finansowych za nieuzasadniony wyjazd zagraniczny.

Aktualnie obowiązujące obostrzenia wskazują, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą mogli wyjechać na zagraniczne wakacje nie wcześniej jak 17 maja.

Zdaniem brytyjskiego doradcy ds. walki z epidemią prof. Neil Ferguson z Imperial College w Londynie, który rozmawiał z dziennikarzem BBC, obostrzenia międzynarodowe powinny być luzowane znacznie wolniej niż te, które obowiązują wewnątrz kraju. Wakacje będzie można spędzić na terenie Wysp.

Jak informuje TVN24, Ferguson wskazał, że obecne powody, dla których można swobodnie wyjechać z terenu Wielkiej Brytanii powinny zostać zaostrzone. Ponadto powracający do kraju powinni być poddani obowiązkowym testom na obecność koronawirusa.

Obecnie z Wielkiej Brytanii można wyjechać z uwagi na wykonywaną pracę, wolontariat, w celach edukacyjnych, w związku z potrzebami leczniczymi, a także na wesele lub pogrzeb. Nowe przepisy będą egzekwowały powody wyjazdu za granicę do tych właśnie sytuacji.

Oznaczałoby to, że Polacy mieszkający na Wyspach, którzy chcieliby przyjechać na Wielkanoc do Polski, mogliby liczyć się z otrzymaniem mandatu w wysokości 5 tys. funtów za nieuzasadniony wyjazd.

Kara za wyjazd będzie dotyczyła wyłącznie mieszkańców Anglii. O przepisach związanych ze zwalczaniem pandemii w Szkocji, Walii oraz Irlandii decydują tamtejsze rządy. Można spodziewać się jednak, że podejmą podobne, a nawet surowsze, decyzje.

Podziel się: