Morawiecki kontra Trzaskowski: starcie o rondo Dmowskiego

fot. Chancellery of the Prime Minister of Poland, CC BY 3.0 PL , via Wikimedia Commons

„Coś niepokojącego dzieje się w stolicy”. Tak premier skomentował przyjętą przez radnych petycję o zmianę nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Prezydent Trzaskowski odpowiedział premierowi.

9 grudnia warszawscy radni przegłosowali uchwałę o przyjęciu petycji o zmianę nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Petycję złożyła osoba prywatna i samo jej złożenie nie oznacza jeszcze zmiany nazwy ronda, a jedynie taką możliwość. A przypomnijmy, że to właśnie na tym rondzie członkinie Strajku Kobiet zamieniły tabliczkę z nazwą w ramach protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego.

Do zmiany nazwy jeszcze nie doszło, ale sprawa już wywołała oburzenie po prawej stronie polskiej sceny politycznej. Karol Nawrocki, prezes IPN, nazwał inicjatywę barbarzyństwem. Natomiast premier Morawiecki napisał w mediach społecznościowych, że coś niepokojącego” dzieje się w stolicy. „Najpierw anulowano święta Bożego Narodzenia na grafikach, którymi oklejono metro. Teraz stołeczni radni chcą anulować Rondo Romana Dmowskiego” – napisał. I zastanawiał się, czy to prezydent Trzaskowski nie chce przypadkiem napisać nowej rozdziału polskiej historii.

https://www.facebook.com/MorawieckiPL/posts/447969143360815

Rafał Trzaskowski odpowiedział premierowi w sobotę, również w mediach społecznościowych.
„Panie premierze, Roman Dmowski jest uhonorowany w innych miejscach w Warszawie” – napisał. I podkreślił, że rondo jego imienia stało się symbole walki o prawa kobiet, które PiS próbuje ograniczać – a petycję o zmianę nazwy złożyły właśnie kobiety.

„Mam nadzieję, że z równym zaangażowaniem zajmie się Pan kolejkami karetek pod szpitalami, szalejącą drożyzną czy szemranymi interesami kolegów z rządu” – podsumował Trzaskowski.

Prezydent Warszawy odniósł się też do opinii polityków prawicy na temat świątecznych plakatów wydanych przez miasto. Wyjaśnił tym, którzy nie zrozumieli przekazu, że plakatem życzą wszystkim, bez wyjątku, wesołych świąt, bez względu na wyznanie i tradycje czy też ich brak. Także premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

https://www.facebook.com/rafal.trzaskowski/posts/454112159404086

Podziel się: