Minister finansów: trzeba zrobić wszystko, by nie doprowadzić do recesji

Nie ma rozmów o waloryzacji ani wprowadzeniu czternastej na stałe, są natomiast działania, które mają ograniczyć wzrost inflacji. Zdaniem Magdaleny Rzeczkowskiej trzeba zrobić wszystko, by nie doprowadzić do recesji.

Minister 8 czerwca w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” podkreśliła, że obecnie walka z inflacją jest bardzo ważnym zadaniem, ponieważ jej wzrost ma negatywny wpływ na gospodarkę. Dlatego trzeba działać tak, by nie osłabiła wzrostu gospodarczego i nie doprowadziła do recesji.

Dlatego obecnie nie ma planów i nie są prowadzone żadne rozmowy co do wprowadzenia czternastej emerytury na stałe, waloryzacji 500 plus czy drugiej waloryzacji emerytur w ciągu roku. Natomiast istniejące obecnie programy społeczne nie zostaną zlikwidowane, zwłaszcza że stanowią dodatkowe zabezpieczenie ekonomiczne Polaków.

Minister przyznała, że spodziewa się presji w tych sprawach zwłaszcza ze strony ów i pracowników sfery budżetowej, ale presja i oczekiwania finansowe są zawsze, tymczasem rolą ministerstwa finansów jest równoważenie polityki fiskalnej z jednej strony i walki z inflacją, a z drugiej bezpieczeństwa społecznego. Żadna szala nie może tu przeważyć. Powiedziała też, że resort pracuje nad zmianami w CIT, bo wiele przepisów budzi wątpliwości interpretacyjne, a także nad kolejnymi uproszczeniami SLIM .

Obiecywane wejdą w życie, ale minister zwróciła uwagę, że będą w nich obowiązywały pewne ograniczenia: będą one dotyczyły tylko ów złotowych, wziętych na kupno na własne potrzeby, i mogą dotyczyć tylko jednego kredytu.

Prace nad projektem ustawy jeszcze trwają, więc zasady korzystania z wakacji kredytowych mogą się jeszcze zmienić. Sama minister, jak powiedziała, zastanowiłaby się, czy nie lepiej jednak płacić raty na bieżąco, jeśli kogoś oczywiście stać, skorzystać z wakacji kredytowych, które są tak naprawdę przedłużeniem spłacania kredytu.

#BejmyNEWSMinister finansów: trzeba zrobić wszystko, by nie doprowadzić do recesji