Mieszkaniec Chorzowa wywiesił rosyjską flagę i symbol „Z”. Interweniowała policja

fot. Sławek Wąchała

Mieszkaniec Chorzowa 9 maja, w Dzień Zwycięstwa hucznie obchodzony w Rosji, wywiesił w oknie swojego mieszkania rosyjską flagę, a na szybie nakleił symbol „Z”. Interweniowali chorzowscy policjanci, a dochodzenie w tej sprawie prowadzi prokuratura.

Zdjęcia „dekoracji” mieszkania szybko rozeszły się w mediach społecznościowych i równie szybko zareagowały władze.

„Dziś rano pojawiła się na jednym z budynków Chorzowa flaga rosyjska, co w połączeniu z litera Z jest jasnym sygnałem o wspieraniu rosyjskiej agresji” – poinformował na swoim Facebooku Marcin Michalik, pierwszy zastępca prezydenta Chorzowa. – „Taka symbolika jest nie tylko skandaliczna biorąc pod uwagę sytuacje na Ukrainie lecz wprost łamie przepisy ustawy o przeciwdziałaniu wspieraniu agresji na Ukrainę z 13.04.2022r. Litera Z pojawiła się na tym oknie już w kwietniu, co spowodowało, że MCZK zgłosiło ten fakt na policję już 26 kwietnia. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie”.

Zastępca prezydenta poinformował, że o 12.00 flagi już nie było, ale dochodzenie w tej sprawie trwa. W ocenie funkcjonariuszy mężczyzna może zostać oskarżony o złamanie ustawy sankcyjnej, która zakazuje stosowania i używania symboli lub nazw wspierających agresję Rosji na Ukrainę. Za jej złamanie może grozić kara grzywny lub więzienia do dwóch lat.

 

Podziel się: