Matura 2021 odbędzie się zgodnie z planem

fot. F1Digitals - pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

W piątek, po zakończeniu Rady Gabinetowej prezydent Andrzej Duda przekazał, że egzaminy maturalne odbędą się w planowanym terminie. Dodał też, że do tej pory zaszczepiono już ponad 500 tysięcy nauczycieli.

Tegoroczne matury oraz egzamin ósmoklasisty zostaną przeprowadzone zgodnie z wcześniej ustalonym terminem. Egzamin będzie składał się wyłącznie z części pisemnej, z zachowaniem reżimu sanitarnego. W wyjątkowych przypadkach będzie możliwość przeprowadzenia egzaminu w formie ustnej.

Zdaniem prezydenta, obecnie nie istnieją okoliczności, które mogłyby wpłynąć na zmianę terminu egzaminów. Ponad 500 tys. nauczycieli otrzymało już szczepionkę na koronawirusa, a szkoły są przygotowane do przeprowadzenia egzaminów w ścisłym reżimie sanitarnym. – Mam nadzieję, że tutaj żadnych problemów nie będzie – powiedział Andrzej Duda cytowany przez Wirtualną Polskę.

Kilka godzin wcześniej głos w prawie egzaminów zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski, który zapewniał, że priorytetem dla rządu jest przeprowadzenie matury w terminie. Jak zapowiedział szef resortu zdrowia, szczegółowe i ostateczne decyzje w tej sprawie będą podejmowane w przyszłym tygodniu.

Podczas piątkowej Rady Gabinetowej zwołanej przez prezydenta, omawiano także kwestię powrotu dzieci do nauki stacjonarnej. Jak poinformował prezydent,  sytuacja epidemiczna powinna w najbliższych tygodniach ulec poprawie, co pozwoliłoby na uruchomienie nauki w trybie hybrydowym.

– To znaczy tydzień nauki w szkole, tydzień nauki zdalnej, wymiennie w stosunku do grup wiekowych i do podziału na klasy – powiedział Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta, takie rozwiązanie byłoby zdecydowanie bardziej sensowne nic przedłużenie nauki w trybie zdalnym dla starszych uczniów i powrót do szkół wyłącznie najmłodszych dzieci.

Decyzje dotyczące powrotu do szkół w czasie pandemii podejmuje rząd. Jak przekazał prezydent, premier i minister zdrowia rozważają wprowadzenie nauki w systemie hybrydowym dla wszystkich.

Podziel się: