Małpia ospa: zagrożenie jest coraz większe, ostrzega WHO

6 tysięcy przypadków w 58 krajach, a 80 proc. – w Europie. Tak przedstawiają się obecnie statystyki zachorowań na małpią ę. () ostrzega przed niebezpieczeństwem, choć uważa, że to jeszcze nie ten poziom, by wprowadzać .

Przypadków małpiej ospy przybywa dosłownie z każdą godziną, jak poinformował Onet, powołując się słowa na doktora Hansa Kluge, dyrektora regionalnego WHO na Europę. Kluge ocenił, że sytuacja jest coraz bardziej poważna i 18 lipca właśnie w tej sprawie zbierze się komisja kryzysowa WHO, a jeśli będzie trzeba, to wcześniej. Jego zdaniem niepokojąca jest ewentualność, że wiele przypadków w ogóle nie jest wykrywanych, bo testowanie nadal jest wyzwaniem, a nadzór epidemiologiczny jest bardzo słaby.

Kluge określił sytuację jako “szybko postępującą epidemię, która z każdą godziną i tygodniem rozszerza swój zasięg”. Jego zdaniem trzeba działać natychmiast i zdecydowanie, by powstrzymać epidemię, choć na razie sytuacja nie jest na tyle poważna, by wprowadzać stan alarmowy. Ale zapewnił, że WHO czuwa i śledzi rozwój wirusa, a jeśli to będzie uzasadnione – zareaguje.

#BejmyNEWSMałpia ospa: zagrożenie jest coraz większe, ostrzega WHO