Więcej

  Łukaszenka nakazał utworzenie dowództwa armii “na kierunku południowym”

  Aleksandr Łukaszenka oświadczył, że białoruskie systemy obrony powietrznej około trzech dni temu przechwyciły ukraińskie rakiety. W związku z tym nakazał natychmiastowe utworzenie dowództwa operacyjnego Sił Zbrojnych Białorusi “na kierunku południowym”.

  Łukaszenka nie przedstawił żadnych dowodów na potwierdzenie swojej tezy. Powiedział jedynie, że system przeciwlotniczy Pancyr zdołał zestrzelić wszystkie rakiety, jak podaje Biełta. Uznał to za prowokację, ponieważ żadne białoruski żołnierz nie walczy z Ukrainą – stwierdził jednak, że spodziewał się takiego rozwoju sytuacji.
  – Wojenne naciski będą wywierane, już teraz to widzimy, przez Polskę, Łotwę i Litwę – powiedział Łukaszenka. I poinformował o przegrupowaniu białoruskich wojsk na północy w te rejony.

  Dlatego też zadecydował o natychmiastowym utworzeniu dowództwa operacyjnego Sił Zbrojnych Białorusi “na kierunku południowym”.

  – Nawet gdybyśmy go nie uruchomili, to jesteśmy zmuszeni szybko, w biegu, do natychmiastowego przygotować ochrony naszej ojczyzny – podkreślił Łukaszenka, mówiąc też o rotacji w białoruskich oddziałach i innych przygotowaniach. Zapowiedział, że na każdy atak Białoruś odpowie twardo i zdecydowanie.

  Tymczasem to właśnie z terytorium Białorusi już kilkakrotnie wystrzelono rosyjskie rakiety w kierunku Ukrainy. Sytuacji nie poprawiły też ćwiczenia białoruskich żołnierzy w pobliżu granicy ani szpitale polowe dla rosyjskich żołnierzy otwierane na Białorusi. Ukraińcy cały czas śledzą uważnie sytuację na swojej północnej granicy.

  WiadomościŁukaszenka nakazał utworzenie dowództwa armii "na kierunku południowym"