Łukaszenka nakazał utworzenie dowództwa armii “na kierunku południowym”

Aleksandr oświadczył, że białoruskie systemy obrony powietrznej około trzech dni temu przechwyciły ukraińskie . W związku z tym nakazał natychmiastowe utworzenie dowództwa operacyjnego Sił Zbrojnych Białorusi “na kierunku południowym”.

Łukaszenka nie przedstawił żadnych dowodów na potwierdzenie swojej tezy. Powiedział jedynie, że system przeciwlotniczy Pancyr zdołał zestrzelić wszystkie rakiety, jak podaje Biełta. Uznał to za prowokację, ponieważ żadne białoruski nie walczy z Ukrainą – stwierdził jednak, że spodziewał się takiego rozwoju sytuacji.
– Wojenne naciski będą wywierane, już teraz to widzimy, przez Polskę, Łotwę i Litwę – powiedział Łukaszenka. I poinformował o przegrupowaniu białoruskich wojsk na północy w te rejony.

Dlatego też zadecydował o natychmiastowym utworzeniu dowództwa operacyjnego Sił Zbrojnych Białorusi “na kierunku południowym”.

gdybyśmy go nie uruchomili, to jesteśmy zmuszeni szybko, w biegu, do natychmiastowego przygotować ochrony naszej ojczyzny – podkreślił Łukaszenka, mówiąc też o rotacji w białoruskich oddziałach i innych przygotowaniach. Zapowiedział, że na każdy odpowie twardo i zdecydowanie.

Tymczasem to właśnie z terytorium Białorusi już kilkakrotnie wystrzelono rosyjskie rakiety w kierunku Ukrainy. Sytuacji nie poprawiły też białoruskich żołnierzy w pobliżu granicy ani polowe dla rosyjskich żołnierzy otwierane na Białorusi. Ukraińcy cały śledzą uważnie sytuację na swojej północnej granicy.

#BejmyNEWSŁukaszenka nakazał utworzenie dowództwa armii "na kierunku południowym"