Więcej

  Kukiz’15 stawia warunki. Koniec współpracy Kukiza i Kaczyńskiego?

  Uchwalenie ustawy powołującej sędziów pokoju i drugiej, liberalizującej dostęp do broni palnej – bez tego Kukiz’15 nie zamierza głosować w Sejmie razem z PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego ma czas do końca roku.

  Jak podaje Interia, Paweł Kukiz 6 czerwca w radiu Wnet został zapytany o to, czy zamierza startować z Prawem i Sprawiedliwością w kolejnych wyborach parlamentarnych. I to wtedy powiedział, że dalsza współpraca ze Zjednoczona Prawicą zależy od uchwalenia ustaw ważnych dla Kukiz’15, czyli powołującej sędziów pokoju i liberalizującej dostęp do broni palnej.

  Paweł Kukiz dał partii Jarosława Kaczyńskiego termin do końca roku na uchwalenie obu aktów prawnych. Jeśli tego nie zrobi, Kukiz’15 nie będzie głosować ze Zjednoczona Prawicą. Podkreślił, że to nie szantaż, tylko umowa, bo szczegóły już omówił z liderami ZP.

  Kukiz’15 jest też za zmianą ustawy o referendach lokalnych – zdaniem tej partii obecny próg frekwencyjny jest za wysoki. Powinien zostać obniżony tak, by obywatele mogli odwołać na przykład “burmistrza pijaka”. Ale ta kwestia, zdaniem Pawła Kukiza, może zostać rozstrzygnięta w kolejnej kadencji Sejmu, choć zapytany o to, czy będzie startował w następnych wyborach stwierdził, że nie wie.

  Lider Kukiz’15 zapowiedział też, że jeśli się zdecyduje na start w wyborach, to nie ma jeszcze pewności, czy wystartuje razem z PiS, czy zdecyduje się pójść z innym ugrupowaniem. O współpracy z PiS będzie można mówić wtedy, gdy partia wywiąże się z obecnej umowy i wpisze postulaty Kukiz’15 do swojego programu wyborczego. W sprawie wniosku, jaki złożył o powołanie sejmowej komisji śledczej ws. inwigilacji systemem Pegasus, Paweł Kukiz powiedział, że nie zamierza dążyć do odmrożenia wniosku, ale jeśli tak się stanie, to on sam będzie głosował za powołaniem komisji.

  WiadomościKukiz'15 stawia warunki. Koniec współpracy Kukiza i Kaczyńskiego?