Książę Filip nie żyje. Miał 99 lat

Michael Gwyther-Jones, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Pałac Buckingham poinformował o śmierci Filipa, księcia Edynburga. Mąż królowej Elżbiety zmarł w piątek nad ranem. Miał 99 lat.

”Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano na zamku Windsor” – napisała rodzina królewska w mediach społecznościowych.

Filip urodził się 10 czerwca 1921 r. na greckiej wyspie Korfu jako potomek królewskiego rodu Schleswig Holstein-Sonnenberg-Glücksburg. Po rewolucji, która obaliła grecką rodzinę królewską, Filip wyjechał do Francji a następnie do Anglii.

Księżniczkę Elżbietę poślubił w 1947 r. – pięć lat przed tym, jak została królową. Bajkowy ślub odbył się w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Para doczekała się czworo dzieci, ośmioro wnuków i dziesięciu prawnuków.

Po ślubie książę Filip udzielał się towarzysko, podróżował, powadził zaprzęgi konne i jeździł szybkimi samochodami. Bardzo lubił latać helikopterem i polować. Ponadto interesował się nowinkami technicznymi, w szczególności podbojem kosmosu. W wolnych chwilach malował obrazy.

Książę Filip wycofał się z życia publicznego w 2017 r. Po raz ostatni wystąpił publicznie w lipcu 2020 r., podczas uroczystego przekazania ceremonialnej roli szefa The Rifles, pułku piechoty brytyjskiej armii, na ręce swojej synowej, księżnej Kamili.

Przez ostatnie lata książę Filip borykał się z problemami zdrowotnymi. W 2011 r., w związku z zablokowaną tętnicą wieńcową, został poddany leczeniu. Rok później zmagał się z infekcją pęcherza moczowego. W czerwcu 2013 r. przeszedł operację jamy brzusznej. Od 2014 r. pogorszył się jego słuch, przez co został zmuszony do noszenia aparatu słuchowego.

Z powodów zdrowotnych książę Filip nie mógł uczestniczyć w obchodach setnej rocznicy bitwy jutlandzkiej, które odbywały się w czerwcu 2016 r.

Na skutek infekcji, w połowie lutego 2021 r. został przyjęty do szpitala. Ponadto w marcu przeszedł, zakończony sukcesem,  zabieg kardiologiczny.

Podziel się: