Kremlowska propaganda przeciwko Polsce coraz bardziej intensywna. I absurdalna

Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski fot. Kancelaria Prezydenta RP

Jak poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, Rosjanie znów zintensyfikowali ataki propagandowe na Polskę. Kreml atakuje oszczerstwami prezydenta Andrzeja Dudę.

„Rosja kontynuuje propagandową operację informacyjną wymierzoną w Polskę” – napisał rzecznik na Twitterze. – „Ostatnia wizyta Prezydenta PL w Kijowie posłużyła do nasilenia rosyjskich kłamstw o rzekomych planach aneksji Ukrainy przez Warszawę”. A dzień wcześniej odniósł się do oświadczenia Wiktora Janukowycza, byłego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy, które nazwał „absurdalnym” i podkreślił, że to następny element operacji dezinformacyjnej prowadzonej przeciwko Polsce.

Kreml nawiązując do wizyty prezydenta Dudy w Kijowie i wyraźnie dobrych relacji między prezydentami Polski i Ukrainy ponownie przypomina tezę o tym, że Unia Europejska zamierza przekształcić zachodnią Ukrainę w polski protektorat, dlatego też prezydent Zełenski zwrócił się do prezydenta Dudy o wysłanie polskich wojsk do zachodniej Ukrainy. Według Stanisława Żaryna w oświadczeniach rosyjskich propagandystów, jak Janukowycza czy Chrolenki padają określenia, że naród ukraiński ma stać się niewolnikami Polaków, a Rosja jest jedynym krajem, który może to powstrzymać.

W tę narrację wpisują się także rządowi urzędnicy, jak słynna już rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, według której przyznawanie specjalnych praw polskim obywatelom na Ukrainie oznacza w rzeczywistości aneksję Ukrainy przez Polskę. Przypomnijmy, że podobną tezę wysnuł wcześniej były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew na podstawie słów prezydenta Dudy z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Prezydent powiedział wówczas o Ukrainie, że „będzie na dziesięciolecia, a daj Boże i na stulecia, państwem bratnim dla Rzeczypospolitej, pomiędzy którym a nami, Polską – jak, mam nadzieję, proroczo powiedział Prezydent Wołodymyr Zełenski – nie będzie granicy”.

Stanisław Żaryn zwrócił też uwagę, że rosyjską propagandę podtrzymuje i przekazuje dalej także reżim białoruski, czyli służby prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Sam Łukaszenka niejednokrotnie twierdził, że Polska zamierza zająć nie tylko zachodnią Ukrainę, ale i zachodnią Białoruś. A wspólnymi siłami oczerniają NATO, Unię Europejską, ONZ i wszystkie inne organizacje zachodniego świata, zwalając na nie winę za wojnę na Ukrainie. Nadal obowiązującym stanowiskiem jest to, że Rosja musiała wkroczyć na Ukrainę, bo uprzedziła tylko w ten sposób atak sił zachodnich…

Stanisław Żaryn przypomniał, że polskie służby specjalne przygotowały materiał informacyjny o tym, jak rosyjska propaganda prowadzi wieloelementowe działania wymierzone w Polskę. W razie wątpliwości co do tego, czy czytana informacja jest prawdziwa – warto do niego sięgnąć.

Podziel się: