Jak poinformował dziś Radosław Fogiel, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, porozumienie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy z Komisją Europejską zostało zawarte. Polska ma zreformować swój wymiar sprawiedliwości, jeśli chodzi o jego zakres dyscyplinarny.
Jak podaje Onet, według rzecznika PiS Komisja Europejska zgodziła się na kompromis, który polega na tym, że Polska zreformuje wymiar sprawiedliwości w jego zakresie dyscyplinarnym. Jednak dokumenty jeszcze nie zostały podpisane i – zdaniem rzecznika – zanim nie będą, należy się kierować zasadą ograniczonego zaufania. Jednak gdy zostaną podpisane, co, jak ma nadzieję rzecznik, nastąpi dość szybko, wówczas jeszcze w lipcu polski rząd złoży wniosek o wypłatę pieniędzy w ramach KPO.
Sejmowa komisja sprawiedliwości długo pracowała nad projektami zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym, przy czym wiodącym projektem był tu projekt prezydenta Andrzeja Dudy, który zakładał między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ wszelkim zmianom sprzeciwiał się minister Zbigniew Ziobro, a jego partia Solidarna Polska złożyła do projektu prezydenta ponad 20 poprawek. Minister przede wszystkim chciał wykreślenia “testu bezstronności i niezawisłości sędziego”, bo jest jego zdaniem niezgodna z Konstytucją.
Przypomnijmy, że – jak powiedziała 11 maja Veerle Nuyts, rzeczniczka KE – Komisja jest gotowa zaakceptować polski KPO, zanim zostaną przyjęte zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym, jeśli tylko polski rząd zobowiąże się do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, przeprowadzenia reformy systemu dyscyplinarnego i przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem.