Koronawirus. Nowe obostrzenia od 15 grudnia. W całym kraju!

fot. tenpoznan.pl

Mniejsze limity w lokalach gastronomicznych, ośrodkach kulturalnych, sportowych i religijnych, zamknięte kluby i dyskoteki oraz nauka zdalna. Minister Adam Niedzielski ogłosił 7 grudnia nowe obostrzenia restrykcji z powodu pandemii.

Od 15 grudnia będą obowiązywały mniejsze limity w lokalach, kinach, teatrach, a także ośrodkach sportowych i kultu religijnego. Wszędzie tam, gdzie limit wynosił 50 proc., teraz jest 30 proc. Zamknięte są kluby i dyskoteki – jednak zamknięte imprezy sylwestrowe będą mogły się odbyć, ale do 100 osób. Osoby zaszczepione nadal nie są wliczane do limitu. Od 15 grudnia zostanie obniżony także limit w transporcie zbiorowym – do 75 procent.

Również od 15 grudnia osoby przyjeżdżające spoza strefy Schengen – jeśli nie są zaszczepione -będą musiały wykonać test PCR lub antygenowy nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy.

Uczniowie przechodzą na zdalne nauczanie, które będzie obowiązywać do 9 stycznia. Później, jak ma nadzieję minister Niedzielski, sytuacja poprawi się na tyle, że dzieci będą mogły wrócić do nauki stacjonarnej. Przedszkola i żłobki mają pracować normalnie.

Minister zapowiedział też ustawę, zgodnie z którą pracodawca będzie miał prawo żądać od pracownika wyniku testy – testy antygenowe mają być bezpłatne i dostępne dla każdego – ale nadal nie będzie mógł sprawdzić, czy jest on zaszczepiony.

Natomiast od 1 marca medycy, nauczyciele i służby mundurowe będą musieli być obowiązkowo zaszczepieni przeciwko koronawirusowi.

Źródło: Fakt

Podziel się: