Koronawirus mutuje. Czy szczepienia zostaną powtórzone?

fot. geralt - pixabay.com

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zdradził, że jesienią lub wiosną może zostać podjęta decyzja o ponownym szczepieniu osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki. Z uwagi na mutacje wirusa może okazać się, że niezbędne będzie przyjęcie trzeciej dawki.

Być może dodatkową dawkę szczepionki będą musiały przyjąć te osoby, które zostały zaszczepione w pierwszej kolejności, na początku 2021 r. W czwartek wieczorem w TVP Info Waldemar Kraska zabrał głos w sprawie powtórzenia szczepienia na COVID-19.

Jak wyjaśnił wiceminister zdrowia, aktualnie nie zapadła w tej sprawie żadna decyzja, ale prowadzone są badania w zakresie mutacji wirusa i kolejnej dawki szczepionki. Badania mają również na celu ustalenie skuteczności i okresu odporności na wirusa SARS-CoV-2.

– Być może będzie taka sytuacja, że trzeba będzie tą szczepionkę powtórzyć. Czy to będzie jesień czy to będzie następna wiosna, w tej chwili naprawdę trudno powiedzieć, na jak długo ta skuteczność szczepionki gwarantuje nam ochronę przed zakażeniem koronawirusem – powiedział Kraska cytowany przez Wirtualną Polskę.

Kolejne mutacje wirusa mogą spowodować, że dla pełnej ochrony niezbędne będzie przyjęcie kolejnej dawki preparatu.

W środę szef resortu zdrowia informował o mutacjach koronawirusa obecnych w Polsce. Jak przekazał Adam Niedzielski, dominującą jest mutacja brytyjska. W pojedynczych przypadkach wykryto także zakażenie mutacją południowoafrykańską oraz brazylijską.

Podziel się: