Więcej

  Koronawirus: czy szczepionki działają na Omikrona?

  Nowy wariant koronawirusa różni się dość znacznie od dotychczasowych, więc siłą rzeczy pojawia się pytanie, czy szczepionki będą tak skuteczne wobec Omikrona jak wobec innych wariantów koronawirusa. Stephane Bancel, dyrektor generalny Moderny uważa, że będą mniej skuteczne.

  W wywiadzie dla “Financial Times” Bancel powiedział, że obecnie istniejące szczepionki przeciw koronawirusowu będą znacznie mniej skuteczne wobec wariantu koronawirusa Omikron. Na ile mniej skuteczne? Tego jeszcze nie wiadomo, bo Omikron pojawił się niedawno. Pierwsze dane będą znane najwcześniej za dwa tygodnie. A wyprodukowanie nowej szczepionki, która uwzględni specyfikę Omikrona i będzie bardziej skuteczna, potrwa co najmniej kilka miesięcy. I Moderna, i Pfizer już nad nimi pracują.

  Powodem jest budowa Omikrona: 32 z jego 50 mutacji występują w obrębie białka kolczastego wirusa, które umożliwia infekowanie komórek. Dodatkowo sytuację utrudnia bardzo szybkie rozprzestrzenianie się tego wirusa: nie tylko błyskawicznie rozprzestrzenia się w RPA, ale też w ciągu dwóch tygodni dotarł z Botswany do Europy.

  Źródło: Business Insider

  WiadomościKoronawirus: czy szczepionki działają na Omikrona?