Konferencja Episkopatu Polski prosi o zmianę obostrzeń w kościołach

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski napisał list do , w którym zwrócił się z prośbą o zmianę limitów w ściołach. Zgodnie z obostrzeniami wprowadzonymi w związku z pandemią koronawirusa, obecnie w kościele może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Abp Gądecki chce zmiany do 7 metrów kwadratowych.

Abp Gądecki podkreślił w liście do premiera, że zbliżający się okres Bożego Narodzenia jest czasem szczególnym dla chrześcijan. ”Należy więc zrobić wszystko, aby – przy zachowaniu norm bezpieczeństwa – jak największa liczba osób miała możliwość uczestnictwa w świątecznej liturgii, w tym we Mszy Świętej Pasterskiej”.

Przewodniczący KEP chce, aby od Wigilii Bożego Narodzenia w kościołach na jednego wiernego przypadało 7 metrów kwadratowych, a nie jak jest obecnie – 15 metrów kwadratowych. Abp Gądecki podkreślił, że w związku ze zbliżającymi się świętami zniesiono okazjonalnie w niedziele, co miało na celu zmniejszenie liczby osób przebywających jednocześnie w sklepie.

Abp Stanisław Gądecki przestrzegał też przed wprowadzaniem ograniczeń w związku ze sprawowaniem kultu religijnego, co może ”skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości, może zostać wykorzystany przez rządy wrogo nastawione do religii i Kościoła”.

Przewodniczący KEP podkreślił ważną rolę jaką odgrywa w zachowaniu duchowego zdrowia, tak potrzebnego w trudnym czasie pandemii. ”Mam nadzieję, że odpowiedzialny udział w liturgii większej liczby wiernych, przyczyni się do wzmocnienia kondycji duchowej ów, tak potrzebnej dla intensywnej pracy na rzecz umacniania naszej ziemskiej ojczyzny” – napisał abp Gądecki.

Mateusz potwierdził, że w sprawie limitu wiernych prowadzone są rozmowy z Episkopatem, ale na chwilę obecną żadne zmiany w tym zakresie nie są rozważane. Szef rządu podkreślił, że najważniejsze jest rygorystyczne podejście do obowiązujących ograniczeń.

– Dla nas jest rzeczą niezwykle ważną, żeby, mimo otwarcia części ów od początku grudnia, nie doszło do ponownych przyrostów zakażeń – powiedział .

Źródło: polsatnews.pl / wp.pl

#BejmyNEWSKonferencja Episkopatu Polski prosi o zmianę obostrzeń w kościołach