Kolejna szczepionka na koronawirusa. 90 proc. skuteczności

Brytyjska ogłosiła, że badania kliniczne wykazały skuteczność na na poziomie 90 proc. Do ńca roku firma chce wyprodukować 4 mln dawek specyfiku opracowanego przez koncern wspólnie z Uniwersytetem Oksfordzkim.

Jak przekazała firma AstraZeneca badania kliniczne były przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i Brazylii na grupie 23 tys. ochotników. 131 objętych badaniem zachorowało na koronawirusa, w większości były to jednak osoby otrzymujące placebo zamiast szczepionki.

Badania kliniczne brytyjskiego koncernu opierały się na różnych sposobach dawkowania szczepionki AZD1222. 741 uczestników otrzymało najpierw połowę dawki, a po miesiącu przerwy pełną dawkę, zaś 8895 osób dostało dwie pełne dawki w odstępie miesiąca. W grupie pierwszej zaobserwowana skuteczność wyniosła 90 proc., zaś w drugiej – 62 proc., co w łącznym zestawieniu dało średnią skuteczność 70 proc.

Prof. Andrew Pollard z Uniwersytetu Oksfordzkiego, szef grupy prowadzącej badania nad preparatem przyznał, że analiza wyników badań klinicznych pozwala stwierdzić, iż powstała skuteczna na wirusa SARS-CoV-2. Zdaniem naukowca wyższa skuteczność przy mniejszej dawce specyfiku oznacza, że możliwe będzie zaszczepienie większej liczby ludzi.

W trakcie badań żaden z uczestników nie doznał infekcji wymagającej hospitalizacji. Nie stwierdzono również poważnych skutków ubocznych podania szczepionki.

Badania nad szczepionką brytyjskiego koncernu są nadal kontynuowane w , Japonii, Rosji, , Kenii i Argentynie. Firma zamierza jednak złożyć wniosek o zezwolenie na dopuszczenie szczepionki do użytku w trybie awaryjnym w wielu krajach. O wpisanie jej na listę szczepionek dozwolonych do użytku wystąpi też do Światowej Organizacji Zdrowia, co ma przyspieszyć udostępnienie preparatu uboższym krajom.

W odróżnieniu od szczepionek zaprezentowanych przez firmy i BioNTech oraz Modernę, szczepionka AZD1222 nie wymaga przechowywania w bardzo niskich temperaturach. Jak zapowiada firma, optymalne warunki transportu i przechowywania szczepionki wymagają 2-8 stopni Celsjusza. Środek może być przechowywany przez okres co najmniej sześciu miesięcy.

Jak zapowiada AstraZeneca do końca bieżącego roku zostanie wyprodukowanych 4 mln dawek szczepionki na SARS-CoV-2. Kolejne 40 mln ma być gotowe do końca marca roku. Łącznie w przyszłym roku koncern chce wyprodukować aż 3 mld dawek szczepionki.

Źródło: polsatnews.pl

#BejmyNEWSKolejna szczepionka na koronawirusa. 90 proc. skuteczności